Kanada - Slovensko 6:3SESTŘIH: Slováci favorita nezaskočili. Kanada postoupila podeváté v řadě do semifinále

Zdálo se, že je rozhodnuto už po pěti minutách. Slovenští hokejisté se po hrozivém úvodu přece jen zvedli, ale ve čtvrtfinále mistrovství světa nakonec podlehli Kanadě jednoznačně 3:6. Pro Slováky tak turnaj v Česku končí, naopak obhájci triumfu se probojovali do semifinále už podeváté v řadě. Šňůru začali před devíti lety v Praze, za posledních osm šampionátů získali čtyřikrát zlato a třikrát stříbro.

Sestřih zápasu Kanada - SlovenskoVideo: Česká televize

Kanada vykročila za postupem do semifinále rázně. Už ve 3. minutě se Jared McCann jednoduše protáhl kolem Kocha a šikovně bekhendem přehodil zbytečně vyjetého Samuela Hlavaje. O minutu a půl později navíc Pierre-Luc Dubois našel před brankou odražený kotouč a zavěsil pod horní tyčku.

Slováci následně přežili oslabení a náhodnou trefou se vrátili do zápasu. Vysokou přihrávku Petera Cehlárika před branku si srazil do vlastní sítě Brandon Hagel. Naši východní sousedé, kterým přáli takřka všichni fanoušci ve vyprodané O2 areně, rázem ožili. Srovnat mohl v přečíslení dvou na jednoho Pavel Regenda, jenže jeho střelu do prázdné branky srazil bránící Zellweger.

Do druhé části vstoupilo Slovensko aktivně a gól na holi měl po Regendově střele i dorážející Viliam Čacho, ovšem kotouč před odkrytou klecí promáchl. A ve 24. minutě přišel za neproměněnou tutovku kanadský trest.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Oleksiakovi prošel několikanásobný krosček na Daňa v obranném pásmu a Kanada vyrazila do brejku tří proti dvěma, který vyřešila ukázkově. Connor Bedard, jenž byl zapsán v sestavě jen jako třináctý útočník, z mezikruží ještě přihrával a Nick Paul měl snadnou práci.

Outsiderovi snaha nechyběla a několikrát dokázal soupeře zatlačit, do šancí se však dostával těžko. Slafkovský zblízka Binningtona nepřekonal a v závěru třetiny pak Kanada znovu ukázala, že když zapne na sto procent, je prostě lepší. Hlavaj ale tentokrát Slováky podržel.

Hned zkraje závěrečné části mohl vykřesat naději zapomenutý Fehérváry, jenže z úhlu trefil jen tyčku poloprázdné kanadské branky. Pak favorit opět zabral. Čtyřminutovou přesilovku po vysoké holi Regendy sice nevyužil, ale definitivně stvrdil postup dvěma góly za dvacet vteřin. Hlavaj nejprve skvěle pokryl kanadské přečíslení, ale na pokus Dylana Guenthera už nedosáhl. A inkasoval i po zakončení Brandona Taneva – 5:1.

Kanada nám ukázala, jak se hraje zápas o všechno, reagují zklamaní Slováci. V Praze se cítili lépe než v Ostravě. Video: Sport.cz

Přestřelka pokračovala a Slovensko za dalších 28 sekund odpovědělo. Miloš Kelemen z pravého kruhu zamířil parádně ke vzdálenější tyčce a rozjásal slovenské, ale i české fanoušky, kteří už se těšili na večerní zápas národního týmu s USA.

Javorové listy si ještě zkomplikovaly závěr faulem Buntinga, ve stejný čas dostal dvojku za nesportovní chování i Bedard. Přesilovku pět na tři zužitkoval tři minuty před koncem po krásné kombinaci Marek Hrivík. V poslední minutě ale upravil skóre na 6:3 do prázdné branky Paul.

Mezi nejlepší čtyřku tak postoupila Kanada, soupeře pro semifinále jí určí až výsledky zbylých dvou duelů. S jistotou se však vyhne českému výběru.

MS v hokeji – čtvrtfinále
Kanada - Slovensko 6:3 (2:1, 1:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 3. McCann (Parayko), 5. Dubois (Byram, Tavares), 24. Paul (Bedard, Guenther), 47. Guenther (Paul, Hagel), 47. B. Tanev (Severson, Mercer), 60. Paul - 8. Cehlárik (Slafkovský), 48. Kelemen (Regenda), 57. Hrivík (L. Hudáček, Nemec). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fin.) - Briganti (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 17.275.
Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Dubois, Tavares, Hagel - Guenther, Paul, McCann - Mangiapane, Cozens, Bunting - Bedard. Trenér: Tourigny.
Slovensko: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - L. Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Čacho, Regenda - A. Kudrna, Sukeľ, Daňo - Faško-Rudáš. Trenér: Ramsay.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.