Kanada - Švýcarsko 2:3 SNSESTŘIH: Švýcaři senzačně udolali Kanadu. Vyzvou Česko v boji o zlato

Švýcarští hokejisté senzačně udolali v semifinále MS Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. V nedělním finále si to rozdají o zlato s Českou republikou. Kevin Fiala zaznamenal gól a nahrávku, nájezdy rozhodl Sven Andrighetto, jenž si v základní době připsal asistenci. Na obhájce titulu z Kanady tak zbyl boj o bronz proti Švédsku.

Sestřih utkání Kanada - ŠvýcarskoVideo: ČT sport

Švýcaři, kteří dosud v historii MS na zlato nedosáhli, ale v posledních 11 letech získali dvakrát stříbro, vedli po první třetině zásluhou dvou proměněných přesilovek 2:0. Prosadili se Fiala a Nino Niederreiter. Ve 35. minutě snížil Brandon Tanev, v čase 57:53 vyrovnal při přesilovce kanadský kapitán John Tavares. Kanaďané pak zásluhou Connora Bedarda začali lépe nájezdy, ale Fiala s Andrighettem se postarali o obrat.

Utkání sledovalo 11.159 fanoušků, rekord před závěrečným hracím dnem se posunul na 765.385 diváků.

Zámořský tým čeká souboj o bronz se Švédskem, jež podlehlo Česku 3:7. Finále začne ve 20:20, zápas o třetí místo o pět hodin dříve.

Mezi čtveřicí sudích v druhém semifinále nechyběli zástupci českého hokeje - hlavní Jan Hribik a čárový Josef Špůr. Švýcaři, kteří prohráli první vzájemný souboj ještě v základní skupině 2:3, byli v první třetině směrem dopředu o poznání aktivnější - na střely na branku ji vyhráli 17:8.

Na konci šesté minuty měli k dispozici přesilovku, protože se provinil Tanev. Řídil ji produktivní bek Josi, ale kanadský gólman Binnington si poradil s jeho pokusem i dorážkami Niederreitera s Ambühlem. V desáté minutě dotíral na švýcarskou branku McCann, puk za Genoniho ale neprotlačil.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Ve 14. minutě zakončoval z dobré pozice Hischier, ale Binnington ho vychytal. Následovala přesilovka Švýcarů, ale šance měl nejprve zámořský tým. Nejprve trefil puk ze vzduchu Hagel, pak se hnal zcela sám na Genoniho Tanev, ale s bekhendovým blafákem neuspěl.

Zpočátku velmi nepovedenou početní výhodu ale dokázali Švýcaři nakonec využít. Pouhou sekundu před vypršením McCannova trestu se za kruhem opřel bez přípravy do puku Fiala a trefil horní roh branky nad Binningtonovu lapačkou. V končící 17. minutě navíc fauloval Oleksiak a v tomto případě stačilo Švýcarům 19 sekund: Josiho bombu usměrnil za Binningtonova záda clonící Niederreiter.

Zklamaní hokejisté kanady po utkání.

Od druhého dějství převzali iniciativu Kanaďané. Ve 23. minutě ale musel zasahovat Binnington, když se Bertschy obtočil kolem jeho branky a zakončil bekhendem. O chvilku později fauloval Tavares, jenže v přesilovce odskočil na útočné modré čáře kotouč Loeffelovi a Mercer uháněl sám na Genoniho, ale neuspěl.

Ve 27. minutě vypálil v přesilovce Kanady nebezpečně Tavares, Genoni byl znovu bezchybný. Švýcaři se pak ubránili i v dalším oslabení, přesto se Kanada ve 35. minutě dočkala vyrovnání. Po nahození Zellwegera se snažil dorážet Tanev a bek Glauser usměrnil kotouč za záda svého gólmana. Kukan mohl vrátit Švýcarům dvoubrankový náskok, ale Binnington byl proti.

Švýcar Kevin Fiala proměňuje nájezd.

Třetí třetina se hrála jasně pod taktovkou Kanady, která se hnala za vyrovnáním a vyhrála tuto část hry na střely na branku drtivým poměrem 20:4. Švýcaři dlouho odolávali a hájili těsné vedení. Hned v úvodu byli blízko srovnání skóre Hagel a Tavares.

Kanada neuspěla ani v dobře sehrané přesilovce, na druhé straně nevyužili početní výhodu Švýcaři. S blížící se sirénou tlak Kanaďanů ještě zesílil. V čase 56:54 po velké šanci Hagela poslal kotouč do hlediště veterán Ambühl, musel na trestnou lavici a tuhle příležitost už si Kanaďané ujít nenechali: Tavares prostřelil Genoniho mezi betony a poslal zápas do prodloužení.

Švýcaři si ho navíc zkomplikovali 39 sekund před koncem základní doby špatným střídáním, ale těžké chvíle přečkali. Přesně po čtyřech minutách se stejně provinili Kanaďané, rozhodnout přesto musely až nájezdy.

Bedard jako první exekutor uspěl, Senteler a Dubois nedali, parádním nájezdem vyrovnal Fiala. Severson a Loeffel pak vyšli naprázdno. Ve čtvrté sérii Power po kličce Genonimu poslal puk jen do tyčky, na druhé straně naopak Andrighetto s pomoci tyče rozjásal Švýcary. Kanonýr Cozens musel dát, předčil ho ale Genoni.

Mistrovství světa v hokeji:
Semifinále (Praha):
Kanada - Švýcarsko 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 35. B. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) - 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala), rozhodující sam. nájezd Andrighetto. Proměněné nájezdy: Bedard - Fiala, Andrighetto. Neproměněné nájezdy: Dubois, Severson, Power, Cozens - Senteler, Loeffel. Rozhodčí: Hribik (ČR), M. Holm - Lundgren (oba Švéd.), Špůr (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 11.159.
Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Guenther, Paul, McCann - Dubois, Tavares, Hagel - Mangiapane, Cozens, Bunting - Bedard. Trenér: Tourigny.
Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora, Jung - Niederreiter, Hischier, Fiala - Bertschy, Thürkauf, Andrighetto - Simion, Senteler, Herzog - Ambühl, Haas, Scherwey. Trenér: Fischer.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.