Plzeň - Hradec 4:0Plzeň při Koubkově premiéře převálcovala hradecké Votroky a vede ligu

15. Limberský 1 : 0
20. Chramosta 2 : 0
50. Pilař (penalta) 3 : 0
82. Petržela 4 : 0

Plzeň

Bez sebemenších potíží si Viktoria Plzeň poradila s královéhradeckým nováčkem a po 4. kole vede tabulku Synot ligy. Vítěznou premiéru na její lavičce prožil kouč Miroslav Koubek, byť si část kotle žádala jeho odchod. Východočeši se nedočkali premiérového gólu v nejvyšší soutěži ani po 360 minutách a zůstávají předposlední.

Radost Jana Chramosty z druhého gólu do hradecké sítě.

Nový kouč Miroslav Koubek byl na lavičce Viktorie sotva pět minut, když se z plzeňského kotle ozvalo nenávistné: „Koubek ven!" a rozhodně tím nemysleli gólmana soupeře. Následovalo totiž oslavné: „Dušan Uhrin mladší!" A kotel se schoval pod obrovskou černou plachtu. Mezi tím si viktoriáni otevřeli před hradeckou brankou střelnici. Obrovskou šanci Koláře srazila bílá zeď na roh, Hořava pálil vedle a vysoké centry odrážel obrovitý Rolko. Hradec byl dopředu totálně neškodný.

Dva bleskové údery

Po čtvrt hodině domácí předvedli fotbalovou lahůdku. Hrošovský zahrával přímý kop z pravé strany kousek od hranice pokutového území, místo očekávaného centru do přehuštěné šestnáctky poslal bochánek na druhou stranu a Limberský nádherným volejem levačkou nedal Koubkovi šanci. Hrálo se prakticky na jednu branku. Kozáčik se procházel po velkém vápně a sledoval hru na půlce bezradného soupeře.

V 19. minutě Hradec vybojoval první rohový kop. Jenže Kozáčik ho lehce vyřešil a míč se bleskově dostal na hrot, kde Chramosta ukázal obráncům záda a technickou střelou podél Koubka zasadil Votrokům druhý úder. Ani druhý gól a jasná převaha Viktorie však kotel nepřiměly změnit repertoár, i když z ochozů se ozýval nesouhlasný pískot. Třetí úder mohl přijít po půl hodině. Hrošovského přímý kop Koubek nadvakrát zlikvidoval. Kdyby se vzápětí Petržela nezamotal do vlastních kliček, mohlo být s nováčkem ještě hůř.

Hradec se pokusil o několik náznaků útočných akcí. Dvořák se dokonce dostal k zakončení, ale nedokázal trefit prostor ohraničený třemi bílými tyčemi. Kozáčik nemusel ani zasahovat. Stejně si vedl po chytré patičce Aleše Čermáka i jeho jmenovec Pavel. Naopak Koubek se vyznamenal při sólu Koláře, když jeho technickou střelu vyrazil na roh. Domácí pak v klidu dohráli zbytek poločasu daleko od Kozáčika.

Bezradného soupeře dorazili

Hradec začala druhou půli slibně, když Shejbal obral o míč Hubníka, ale sólo zakončil přihrávkou k nohám domácích. V 50. minutě hledal Kolář polovysokou přihrávkou Chramostu, jenže dráhu míče proťala Chlebounova ruka a kopala se penalta. Pilař ji přízemní střelou k levé tyči bezpečně proměnil. Hradec to nezabalil a Holeš parádní ranou pořádně protáhl Kozáčika. Hosté tak v 57. minutě poprvé trefili branku. Jenže to bylo prakticky vše, na co se Východočeši zmohli.

Plzeň po třetí brance přeřadila na nižší rychlostní stupeň. Víc hrála do šířky a Hradci občas i půjčila míč. Jenže ten nevěděl, co s ním. Po delší době zahrozila Plzeň, když Hořava prostrčil míč na Petrželu, střídající Tecl však hlavičkoval v záklonu a zůstalo tak jen u hrozby. S jeho dalším střeleckým pokusem si pak poradil Koubek. To rána Mareše na druhé straně měla lepší parametry, ale Kozáčik si s ní poradil.

Mezi střelce se málem zapsal i Rolko, když tečoval ránu Tecla, ale Koubek míč reflexivně vyrazil. Čtvrtý úder přišel vzápětí. Kovaříkův centr umístil Petržela přímo ze vzduchu mezi nohy gólmana. Viktoriáni dohráli zápas v poklidném tempu, za což mohli být zoufalí hosté jen rádi. Další slibné akce totiž už nedotáhli do gólového konce.

4. kolo fotbalové Synot ligy:
Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 4:0 (2:0)
Branky: 15. Limberský, 20. Chramosta, 50. Pilař z pen., 82. Petržela. Rozhodčí: Bílek - Mencl, Zeman. ŽK: P. Čermák, Shejbal, Prokeš (všichni Hradec). Diváci: 10 549.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela, D. Kolář (72. Vaněk), Pilař (80. Kovařík) - Chramosta (66. Tecl). Trenér: M. Koubek.
Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, P. Mareš, P. Čermák - A. Čermák (80. Trubač), Kotiš, Križko, Shejbal (67. Malinský) - Dvořák (67. Prokeš). Trenér: Prokopec.