Program, výsledky a skupiny florbalového mistrovství světa ve Finsku

Florbalové mistrovství světa mělo hostit Finsko již loni, kvůli pandemii koronaviru však byl šampionát přesunut na 3. až 11. prosince 2021. Zlatou medaili obhajují Finové, Češi skončili na minulém šampionátu v roce 2018 čtvrtí. Na Sport.cz najdete veškeré turnajové informace.

Budou se čeští florbalisté radovat i ve Finsku?

Do kvalifikace o závěrečný turnaj zasáhlo celkem 35 týmů, pořadatel z Finska se na šampionát kvalifikoval automaticky. Kvalifikaci hrála poprvé v historii také africká země - Pobřeží slonoviny se však na mistrovství světa neprobojovalo.

Skupiny mistrovství světa ve florbale 2021

Skupina ASkupina BSkupina CSkupina D
FinskoNěmeckoSlovenskoKanada
DánskoČeskoPolskoSingapur
ŠvédskoNorskoThajskoEstonsko
LotyšskoŠvýcarskoUSAFilipíny

V základních skupinách se hraje systémem každý s každým, ze skupin A a B následně postupují do čtvrtfinále dva nejlepší týmy. O zbylá čtyři místa se pak bude hrát v předkole play off, kam postupují třetí a čtvrté týmy ze skupiny A a B a reprezentace, které skončí na první a druhém místě ve skupině C a D.

Program a tabulky MS ve florbale 2021

Šampionát začíná 3. prosince zápasem skupiny D mezi Singapurem a Kanadou, ve stejný den se představí také Češi, kteří vyzvou Německo. Čtvrtfinále je na programu již 8. prosince, o medailistech letošního mistrovství se rozhodne 11. prosince.

Dějištěm mistrovství světa bude převážně hokejový stadion v Helsinkách s kapacitou přes osm tisíc diváků, semifinále a zápasy o medaile se však bude hostit modernější Hartwall aréna.

Z = zápasy, V = výhry, R = remízy P = prohry, S = skóre, B = body

To, co se očekává ve finále turnaje, tedy duel mezi Finskem a Švédskem, uvidí fanoušci již v základní skupině. Osminásobní mistři světa Švédové, stejně jako domácí Finové, jsou hlavními favority nejen na postup ze skupiny, ale i na turnajový triumf.

Z = zápasy, V = výhry, R = remízy, P = prohry, S = skóre, B = body

Česká reprezentace patří spolu se Švýcarskem k velkým favoritům skupiny B, Německo a Norsko ale budou chtít překvapit. Svěřenci finského kouče Petriho Kettonena mají za sebou parádní přípravu - na turnaji Euro Floorball Tour v Plzni dokázali v polovině října porazit Švédsko i Finsko a z posledních třinácti zápasů prohráli jen jednou.

USA30034:420

Thajsko je sice v rámci Asie florbalovým velikánem, ve světovém měřítku však za evropskými zeměmi stále značně zaostává a společně s USA je jasným outsiderem skupiny C. Kandidátem na postup do předkola play off je tak Slovensko a Polsko.

Singapur300314:310

Kanaďané i Estonci zvládli na posledním šampionátu 2018 v Praze postoupit ze skupiny a stejný cíl je pro obě florbalové reprezentace i letos. Pobaltská země společně s Filipínami na turnaji nahradili Japonsko a Austrálii, kteří účast ve Finsku odmítli kvůli koronavirovým restrikcím.

6.12., 12:00Kanada - Filipíny13:8

MS ve florbale se koná od roku 1996 ve dvouletých intervalech. Letošní 13. ročník světového šampionátu se pořádá kvůli koronaviru výjimečně po třech letech, nejlepší světoví florbalisté se potkají znovu příští rok ve Švýcarsku.

Přehled vítězů mistrovství světa ve florbale

V historii florbalových šampionátů je jednoznačně nejúspěšnější reprezentace Švédska, která mistrovství světa vyhrála hned osmkrát, čtyřikrát brali Švédové stříbrnou medaili. Největší florbalová velmoc však musí v posledních letech sledovat úspěšnější rivaly z Finska.

Suomi vládnou světovému florbalu od roku 2016, kdy triumfovali na MS v Lotyšsku. O dva roky později dokázali titul obhájit, ve finále šampionátu v Praze porazili Švédsko 6:3.