Washington - Boston 2:5Famózní vstup do sezony NHL! Pastrňák s Krejčím zničili sedmi body Washington

Český hokejový útočník David Pastrňák odstartoval sezonu NHL ve velkém stylu. Šestadvacetiletý rodák z Havířova se čtyřmi body za gól a tři asistence podílel na vítězství Bostonu Bruins 5:2 na ledě Washingtonu. Jeho spoluhráč David Krejčí, který minulou sezonu strávil v české extralize, ozdobil návrat do soutěže jednou trefou a dvěma asistencemi. Oba doplňoval v jedné formaci Pavel Zacha, který si připsal asistenci. Za vítězný tým nastoupilo celkem šest Čechů - do zápasu zasáhli také Jakub Zbořil, Tomáš Nosek a Jakub Lauko, který v NHL debutoval.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání Washington Capitals - Boston BruinsVideo: sntv

Ve středečním programu zazářil i Martin Nečas, který zařídil gólem a dvěma přihrávkami vítězství Caroliny 4:1 nad Columbusem a stal se první hvězdou zápasu.

Petr Mrázek inkasoval pětkrát z 35 střel při porážce Chicaga 2:5 na ledě obhájců Stanleyova poháru z Colorada. Na český gólmanský souboj nedošlo, Pavel Francouz zůstal na střídačce.

Sestřih utkání Colorado Avalanche - Chicago BlackhawksVideo: sntv

Pastrňák si připsal první bod v osmé minutě, kdy po přihrávce Krejčího vystřelil z pravého kruhu a Patrice Bergeron z dorážky otevřel skóre. Gól dal havířovský rodák v čase 15:03 po individuální akci, v níž si z pravé strany najel na střed a střelou z otočky překonal Darcyho Kuempera. Krejčí si u jeho trefy připsal další asistenci.

Po Pastrňákově přihrávce zvýšil Taylor Hall ve 26. minutě na 3:0, ještě ve druhé třetině ale Washington snížil na 2:3. Bruins uklidnila v 57. minutě česká řada. Po rychlém přechodu do útoku se do úniku dostal Pastrňák, který sice neuspěl, ale z dorážky se prosadil Krejčí.

Pastrňák se stal prvním hráčem v historii Bruins, který zaznamenal alespoň čtyři body podruhé v zahajovacím zápase sezony. Poprvé to dokázal před šesti lety. "Roste každým rokem, je to prvotřídní hráč světové úrovně. Je to šílené, ten chlap nemá strop. Jen se snaží pořád zlepšovat," řekl Krejčí, po Pastrňákovi druhá hvězda zápasu.

Výhru zpečetil do prázdné branky Hampus Lindholm. Lauko hrál s Noskem ve čtvrté řadě, připsal si během téměř dvanácti minut hry tři srážky, vybojoval pro tým dvě přesilové hry a důvěru dostával i v oslabení.

Při výhře Montrealu 4:3 nad Torontem prožili vítězný debut v NHL také slovenská jednička posledního draftu Juraj Slafkovský a jednadvacetiletý kanadský obránce Arber Xhekaj, který má i český pas. Matka rodáka z Hamiltonu pochází z České republiky a otec z Kosova.

Carolina po Nečasových akcích odskočila mezi 39. a 50. minutou ze stavu 1:1 na konečných 4:1. Český útočník při vítězném gólu zavezl puk do pásma a poslal jej pod sebe do druhé vlny, odkud skóroval zpoza levého kruhu tvrdou ranou Brady Skjei. Třetí branku vstřelil Nečas z dorážky a celé akci předcházelo jeho výborné napadání v útočném pásmu, při kterém získal puk. Skóre uzavřel s Nečasovým přispěním Andrej Svečnikov.

"Minulou sezonu jsem se rozjížděl pomalu. V létě jsem proto pracoval na tom, aby to bylo jiné. Jsem rád, jak jsem začal, ale hlavní, že jsme vyhráli," prohlásil Nečas.

V dresu Caroliny si připsal první start Ondřej Kaše, který po konci v Torontu podepsal s klubem v létě roční smlouvu jako volný hráč. Při premiéře nebodoval. V sestavě Columbusu nescházel Jakub Voráček, který byl na ledě u dvou inkasovaných branek.

Zápasu v Coloradu předcházelo slavnostní vyvěšení mistrovského banneru pod strop haly a hvězdný obránce Cale Makar podotkl, že to tým motivuje k zisku dalšího Stanley Cupu. Domácí rozhodli zápas s Blackhawks v přesilových hrách, ve kterých překonali Mrázka čtyřikrát. Po dvou gólech vstřelili Artturi Lehkonen a Valerij Ničuškin, čtyři asistence posbíral Mikko Rantanen.

K hvězdám středečních zápasů se zařadil i Connor McDavid, který pomohl hattrickem a přihrávkou k obratu Edmontonu v utkání s Vancouverem z 0:3 na konečných 5:3.

Výsledky NHL:
Carolina - Columbus 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 26. Jarvis, 39. Skjei (Nečas), 47. Nečas, 50. A. Svečnikov (Nečas) - 21. Laine. Střely na branku: 43:32. Diváci: 18.824. Hvězdy zápasu: 1. Nečas, 2. Andersen, 3. Skjei (všichni Carolina).
Montreal - Toronto 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
Branky: 21. a 36. Caufield, 58. Monahan, 60. J. Anderson - 12. Bunting, 30. Malgin, 59. W. Nylander. Střely na branku: 23:32. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Caufield, 2. Suzuki, 3. Allen (všichni Montreal).
Washington - Boston 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 28. Mantha, 33. Sheary - 8. Bergeron (Pastrňák, Krejčí), 16. Pastrňák (Krejčí), 27. Hall (Pastrňák), 57. Krejčí (Pastrňák, Zacha), 59. H. Lindholm. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Krejčí (oba Boston), 3. Mantha (Washington).
Colorado - Chicago 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 18. a 58. Ničuškin, 24. a 31. Lehkonen, 14. Cogliano - 16. J. Toews, 42. Domi. Střely na branku: 35:17. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval pět gólů z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 18.143. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).
Anaheim - Seattle 5:4 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 1. a 61. Terry, 39. R. Strome, 50. Vatrano, 54. Zegras - 11. McCann, 21. Burakovsky, 27. Bjorkstrand, 45. Beniers. Střely na branku: 27:48. Diváci: 17.530. Hvězdy zápasu: 1. Terry, 2. R. Strome, 3. McTavish (všichni Anaheim).
Edmonton - Vancouver 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)
Branky: 35., 56. a 60. McDavid, 25. Draisaitl, 40. Nurse - 2. E. Pettersson, 3. J.T. Miller, 21. Kuzmenko. Střely na branku: 25:36. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Campbell (všichni Edmonton).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.