Dráhař Kadlec vyjel páté místo v bodovačce

ATÉNY

Největší úspěch dráhových cyklistů na olympijských hrách zařídil v Aténách Milan Kadlec. V úterý dojel v bodovacím závodu pátý, zlato vybojoval teprve devatenáctiletý Rus Michail Ignatěv, který předstihl vítěze ze Sydney Španěla Joana Llanerase.

Kadlec, který byl téměř jediným specialistou na silnici ve startovním poli, začal závod na 40 kilometrů velmi nadějně. Hned po dvaceti z celkových 160 okruhů získal spolu s dalšími čtyřmi jezdci, mezi nimiž byl i obhájce stříbra ze Sydney Uruguayec Wynants, kolo náskoku znamenající zisk dvaceti bodů.

V rychlém závodě nebyla o úniky nouze. Za dalších dvacet kol přidal druhý okruh k dobru Wynants spolu s Fulstem, Llanerasem a letošním světovým šampionem Perquem z Francie. Vzápětí dal o sobě vědět poprvé dvojnásobný juniorský mistr světa z loňského roku Ignatěv. Při prvním velkém seniorském startu si vedl neohroženě a z velkých jmen si nic nedělal.

Bronz dlouho neudržel

Kola náskoku přibývala rychle i dalším jezdcům a Kadlec začal ve výsledkové listině klesat. Po 110 kolech byl dvanáctý, zatímco Ignatěv po dalším vydařeném úniku se usadil v čele závodu. Kadlec se však probudil v pravou chvíli. Ve 115. kole spolu se šesticí soupeřů dotáhl do úspěšného konce další akci.

Ignatěva se nejvíce snažili o vedení připravit dva veteráni - čtyřiatřicetiletý Fulst vyhrál již v Barceloně v roce 1992 stíhačku družstev a totéž zopakoval v Sydney, ještě o rok starší Llaneras má ve sbírce z této disciplíny dva tituly mistra světa.

Ve 145. kole dotáhl Kadlec k úspěchu únik spolu s Ignatěvem a Fulstem a posunul se v průběžném pořadí na bronzový stupeň za tuto dvojici. Vzápětí však kontroval Llaneras a na páté místo odsunul Kadlec tříbodovým ziskem ze závěrečného spurtu letošní mistr světa ve scratchi Greg Henderson z Nového Zélandu.

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA
Muži
Bodovací závod: 1. Ignatěv (Rus.) 93, 2. J. Llaneras (Šp.) 82, 3. Fulst (Něm.) 79, 4. Henderson (N. Zél) 68, 5. Kadlec (ČR) 65, 6. Renshaw (Austr.) 60, 7. Schep (Niz.) 58, 8. Ciccone (It.) 49.