Rubriky:

Německo

Anglické kluby letos rekordně utrácely, zato Němci šetřili

2. září 2008 15:41 - ŘÍM

Rekordních 615 miliónů eur (asi 15,3 miliardy korun) investovaly během letošního přestupového období do posil anglické fotbalové kluby. V úterý to oznámila auditorská společnost Deloitte. Nárůst výdajů zaznamenali po pěti letech stagnace i v Itálii, naopak v Německu se letos kluby do žádných velkých přestupů nepouštěly.

Bundesliga přitom patří v mediálním a diváckém zájmu na druhé místo v Evropě, hned za anglickou Premier League, letošní výdaje ale lze s konkurenty jen stěží srovnávat. Dvacítka anglických klubů se podělila o půl miliardy liber, italské kluby také přestaly šetřit a zaplatily za posily 445 miliónů eur (asi 11,03 miliardy korun), zato Němci vystačili letos s třetinou této částky. Agentura DPA spočítala, že 18 německých klubů zaplatilo za 138 posil "jen" 150,95 miliónu eur.

Rozevírající se nůžky mezi německými a anglickými přestupy lze vysledovat i na příkladech nejdražších hráčů. Na německé scéně se o rekord postaral italský stoper Andrea Barzagli, za nějž zaplatil Wolfsburg 14 miliónů eur, této částce se ale nikdo další ani nepřiblížil. I nejaktivnější italský klub AC Milán zaplatil sám 70 miliónů eur, tedy polovinu částky, na kterou se skládaly všechny jinak prosperující německé kluby.

Ještě vloni vydali Němci na přestupy bezmála 200 miliónů eur, teď ale raději investují do tréninkových center a mládežnických akademií. Nebo i do slovutných trenérů, tak jako to udělal nejbohatší Bayern Mnichov, který prý raději angažoval Jürgena Klinsmanna, než aby koupil dalšího hráče s nejistými vyhlídkami. Právě Bayern byl v Německu dlouho jediným klubem, který vydával srovnatelné peníze s největšími evropskými velkokluby.

Zcela jinak vypadalo přestupové léto v Anglii. Jen v posledních minutách přestupového období neváhal dát Manchester United 37,7 miliónu eur za Dimitara Berbatova z Tottenhamu, o dalších pět miliónů dražší byl přestup Robinha z Realu Madrid do Manchesteru City. Právě tyto dva přesuny se postaraly o to, že padl loňský rekord, který činil 578 miliónů eur. "Fotbalisté v Anglii sice nejsou zcela odolní proti znehodnocení, ale moc pravděpodobné to není," vysvětlil analytik Paul Rawnsley ze společnosti Deloitte.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Německo

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..