Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Baník oddálil hrozbu odpočtu, Slovácku doplatí za Ličku v lednu

17. prosince 2009 15:55 - PRAHA

Fotbalový klub 1. FC Slovácko se dohodl s Ostravou, že mu Baník doplatí částku kolem pěti miliónů korun za přestup záložníka Maria Ličky do Southamptonu do 21. ledna příštího roku. Baník tak oddálil hrozbu odpočtu bodů, čímž mu minulý čtvrtek pohrozila svazová disciplinární komise.

 

Petr Sznapka, ČTK

Pokud by Ostravané do středečního poledne dluh neuhradili a kluby společně nepožádaly, aby disciplinárka své rozhodnutí odložila, mohl Baník už ve čtvrtek přijít v tabulce o neurčený počet bodů. Komise má odpoledne případ znovu projednávat. Kluby o vzájemné dohodě informovaly na svých webových stránkách.

Disciplinární komise v minulosti sahala k bodovým odpočtům jen ve výjimečných případech. V letech 2004 a 2005 kvůli korupci přišel tehdejší Synot (nyní Slovácko) a Žižkov shodně o 12 bodů, Vítkovice o devět a Opava o šest. Krachujícím Bohemians bylo v roce 2005 ve druhé lize škrtnuto dvakrát po třech bodech, ale "klokani" pak stejně soutěž ani nedohráli.

Baník, který po 16 kolech ztrácí jeden bod na vedoucí duo Teplice, Sparta, podle všeho dalším klubem v řadě nebude. Prý je připravený peníze za Ličku vyplatit, byť Severomoravané stále tvrdí, že pravda je na jejich straně. "Pořád si myslíme, že peníze za ten přestup patří nám, ale nezbývá nám nic jiného, než se podvolit. Peníze do dohodnutého termínu Slovácku zaplatíme," řekl ČTK mluvčí Baníku Igor Bruzl.

Kauza se vleče dva roky

Kauza kolem peněz za přestup Ličky ze Slovácka do Southamptonu se táhne už přes dva roky. Slovácku se nelíbilo, když Baník inkasoval od Angličanů kolem pěti miliónů korun, protože si jako Ličkův mateřský klub zprvu úspěšně dělal nárok na profit z přestupu.

Slovácko nic nedostalo. Lička mířil do Southamptonu jako volný hráč bez nároku na odstupné. Ale protože anglický klub chtěl celý transfer urychlit a nepočkal 30 dní od skončení jeho smlouvy ve Slovácku, kdy hráč mohl být úplně zadarmo, určitý finanční obnos do České republiky poslat musel.

Před dvěma lety dokonce i arbitrážní komise ČMFS rozhodla ve prospěch Baníku, Slovácko uspělo až u Mezinárodní arbitráže v Lausanne, která nařídila, aby Ostrava peníze za Ličkův přestup na jih Moravy vrátila.

Minulý týden se k rozhodnutí mezinárodní arbitráže připojila i disciplinární komise a Baník až pod hrozbou odpočtu bodů souhlasil s vyrovnáním. Paradoxní je, že loni v létě se Lička ze Southamptonu vrátil právě do Ostravy, kde letos září a i díky sedmi nastříleným brankám se v listopadu poprvé podíval do reprezentačního týmu.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..