Italská jednadvacítka opět usedla na evropský trůn

Mladí italští fotbalisté se v úterý vrátili na evropský trůn v kategorii do 21 let, z něhož je před dvěma lety sesadil český tým. Squadra azzurra porazila ve finálovém utkání v Bochumi mužstvo Srbska a Černé Hory 3:0. Bronzové medaile vybojovali v Oberhausenu mladí Portugalci, kteří porazili výběr Švédska 3:2 po prodloužení.

Finálový zápas začal se čtvrthodinovým zpožděním, protože utkání o třetí místo v Oberhausenu se protáhlo. Fotbalisté z Balkánu chtěli soupeři oplatit porážku ze základní skupiny a zpočátku nebyli bez šancí, přestože postrádali potrestaného kapitána Delibašiče.

Ve 32. minutě je však zmrazil Daniele De Rossi. Záložník AS Řím se sice hned v úvodu poranil na hlavě, ale to mu nezabránilo, aby po rohovém kopu hlavičkoval do sítě. O dvě minuty později dostaly vyhlídky svěřenců trenéra Petroviče další trhlinu, když obránce Mijailovič uviděl druhou žlutou kartu.

Zápas byl po změně stran dvakrát na několik minut přerušen. Poprvé se o to postaraly dýmovnice fanoušků, podruhé zavlažovací systém, který začal kropit trávník.

Oslabený tým se nevzdával, ale italská obrana, někdy i se štěstím, udržela čisté konto. V závěru už hrál soupeř vabank a v rozpětí několika vteřin ještě dvakrát inkasoval. S nechtěným přispěním brankáře Milojeviče se o to postarali Cesare Bovo a Alberto Gilardino.

Mladí Italové vyhráli od roku 1990 pět ze sedmi evropských titulů. Jen v roce 1998 se v Bukurešti radovali Španělé a před dvěma lety v Basileji čeští fotbalisté.

Portugalci brali bronz a letenky na olympiádu

Až po velkém boji získali bronzové medaile na evropském šampionátu fotbalisté Portugalska. V utkání o třetí místo v Oberhasenu porazili Švédsko 3:2 po prodloužení a zároveň si zajistili účast na olympijských hrách, kde budou startovat rovněž oba finalisté.

Před zraky pouhých 500 diváků poslal Švédy do vedení v závěru prvního poločasu Elmander. Portugalci dokázali na trefu útočníka nizozemské Bredy odpovědět půlhodiny po změně stran, kdy vyrovnal střídající Viana. Záložník Newcastlu United proměněným pokutovým kopem potrestal Elmanderův faul ve vápně.

Po chvíli přiblížil úspěch portugalskému týmu Ribeiro, ale zápas zdramatizoval Rosenberg, který přišel na hřiště až v 87. minutě. V poslední minutě při svém prvním kontaktu s míčem podruhé překonal gólmana Moreiru z Benfiky a vynutil si prodloužení. V něm rozhodl o výhře Portugalska záložník Carlitos.

ME ve fotbale '21' - finále
Itálie - SČH 3:0
Poločas: 1:0. Branky: 32. De Rossi, 85. Bovo, 86. Gilardino. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). ŽK: Donadel, De Rossi - Mijailovič, Biševac, Matič. ČK: 34. Mijailovič, 90. Ivanovič. Diváci: 15000.
o 3. místo
Portugalsko - Švédsko 3:2 pp
Poločasy: 0:1, 2:1, nastavení 1:0. Branky: 75. Viana z pen., 85. Ribeiro, 114. Carlitos - 45. Elmander, 90. Rosenberg. Diváci: 500.