Brazilci deklasovali Mexiko, v semifinále narazí na Uruguay

Fotbalisté Brazílie si v nedělním čtvrtfinálovém duelu Amerického poháru vystříleli postup mezi nejlepší čtyři celky, když rozdrtili Mexiko 4:0. V semifinále se 'kanárci' střetnou s Uruguayí, která i v deseti přehrála Paraguay 3:1.

Brazilská penalta, již za podtržení Adriana brankářem Oswaldem Sánchezem proměnil - zatímco mexičtí hráči vztekle spílali rozhodčímu - v 28. minutě Alex, byla podle zahraničních agentur hodně kontroverzní. Televizní záběr ukázal, že se Sánchez Brazilce vskutku ani nedotkl. Minulý měsíc při kvalifikačním zápasu Brazílie proti Argentině nařídil tentýž sudí dokonce tři penalty, všechny tehdy proměnil Ronaldo.

Adriano v druhém poločase přidal dva zásahy a s pěti brankami se dostal na vrchol tabulky střelců. Debakl Mexičanů, kteří byli jedním z pozvaných týmů, dokonal střídající Ricardo Oliveira.

Brazilci přitom Mexiko od začátku přehrávali, už v třetí minutě trefil Adriano břevno a v 15. minutě ve slibné pozici těsně přestřelil. Po penaltě otevřeli Mexičané hru a začali útočit. Míč po Altamiranově přímém kopu dorážel Octavio Valdes, jenže překopl branku. Poté Altamirano rozehrál další standardní situaci a po hlavičce Duilia Davina se předvedl gólman Julio César.

Ten se zaskvěl ještě jednou poté, co vyrazil hlavičku Adolfa Baptisty. Od té doby se v útoku prosazovali zase jen Brazilci. Do šancí se dostali Luis Fabiano a Kléberson, ale nebyli úspěšní. Zaúřadoval až Adriano, jenž se nejprve v 66. minutě prosadil po centru z levé strany a o třináct minut později vstřelil další gól po chybě gólmana Sáncheze do opuštěné branky. Tři minuty před koncem skóroval ještě Ricardo Oliveira.

"Hrajeme pořád lépe a lépe," liboval si trenér vítězů Carlos Alberto Parreira. "Po tak vysokém vítězství není pochyb o tom, že jsme byli lepší. Dominovali jsme zápasu od první minuty," řekl. Mexický záložník Pavel Pardo hledal vinu v nesoustředěnosti. "Ale aspoň jsme ukázali, že umíme taky útočit," dodal. "Takové chyby nemůžeme proti Brazilcům dělat," připojil asistent trenéra Jorge Campos.

Paraguayský tlak nepřišel

Uruguayští reprezentanti ve čtvrtfinále porazili Paraguay 3:1 dvěma góly Daria Silvy v druhém poločase. Od 15. minuty přitom prohrávali, když se po standardní situaci trefil paraguayský obránce Carlos Gamarra. Před poločasem vyrovnal z penalty Bueno.

V 64. minutě dostal druhou žlutou kartu Varela, místo očekávaného tlaku Paraguaye však přišel úder od Daria Silvy. Ten si nejprve zpracoval přihrávku od Rodrigueze a trefil, v 89. minutě pak z brejku potvrdil postup týmu do semifinále.

Tam se ve středu Uruguayci potkají s Brazílií, o druhém finalistovi se rozhodne už v úterním zápasu Argentiny s obhájcem titulu Kolumbií. Finále se hraje v sobotu v Limě.

Americký pohár - čtvrtfinále
Brazílie - Mexiko 4:0 (1:0)
Branky: 66. a 79. Adriano, 28. Alex z pen., 87. Ricardo Oliveira.
Uruguay - Paraguay 3:1 (1:1)
Branky: 66. a 89. Dario Silva, 39. Bueno z pen. - 15. Gamarra. ČK: 64. Varela (Urug.)