Rubriky:

Fotbal

UEFA hrozí Švýcarům i Rakušanům: vezmeme vám ME 2008

4. října 2004 16:30 - ŽENEVA

Vážné problémy způsobil pořadatelům fotbalového Eura 2008 fakt, že v Curychu nevyrostl nový stadión. Evropskou fotbalovou unii (UEFA) tato skutečnost rozčarovala natolik, že její představitelé poslali organizátorům do Švýcarska a Rakouska velmi ostrý dopis. Podle UEFA se může stát, že turnaj uspořádají poražení kandidáti.

 

ČTK

Plné znění dopisu otiskl švýcarský týdeník SonntagsZeitung. "Za téhle situace se UEFA může rozhodnout svěřit pořádání turnaje poraženým kandidátům," píší v dopise prezident UEFA Lennart Johansson a výkonný ředitel Lars Olsson.

Švýcaři místo curyšského stadionu nepřišli s náhradní alternativou a pro pořádání šampionátu tak zbylo jen sedm stadiónů. Táhlý právní spor o přestavění stávajícího stadionu Hardturm znemožnil pořadatelům, aby splnili plán, mít stadion připraven v roce 2007, jak jim nařizuje UEFA. A snahy přesunout zápasy z Curychu jinam rovněž selhaly.

Obě země mají čas do konce roku, aby poskytly UEFA dostatečné finanční záruky, že dokáží turnaj uspořádat. Pokud se to nepovede, čekají v zástupu další zájemci. V roce 2002 byly poraženy společné kandidatury Řecka s Tureckem, Dánska, Finska, Norska a Švédska, Skotska s Irskem, sólové projekty Ruska a Maďarska a společná nabídka Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou.

Curych neztrácí naději

Curych byl vybrán jako jeden ze čtyř švýcarských pořadatelů. Zatímco nové stadióny v Basileji a Ženevě už jsou v provozu a stánek v Bernu bude dokončen příští rok, naděje na dokončení stadiónu v Curychu definitivně padly poté, co tamní soud vyměřil přesný počet aut, které mohou v oblasti kolem stadiónu jezdit. To jen navázalo na dřívější rozhodnutí o omezení v parkování.

Starosta Curychu Elmar Ledergerber přesto neztrácí naději, že nakonec Curych hvězdy evropského fotbalu přivítá. Jeho plánem je rekonstrukce stadiónu Letzigund, který využívají atleti a fotbalový FC Curych. Švýcarský fotbalový svaz ale hřiště nepovažuje za způsobilé.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
Dnes 30. kolo Olomouc - Ml.Boleslav Olomouc - Ml.Boleslav 3:0
Dnes 30. kolo Zlín - Liberec Zlín - Liberec 3:1
Dnes 30. kolo Jablonec - Slovácko Jablonec - Slovácko 2:0
Dnes 30. kolo Teplice - Slavia Teplice - Slavia 0:3
Dnes 30. kolo Dukla - Plzeň Dukla - Plzeň 1:5
Liga Mistrů
dnes 20:45 ČT sport Real Madrid - Liverpool Real Madrid - Liverpool