Rubriky:

Fotbal

Fanoušci sobě: zachraňme Bohemku

23. března 2005 20:43 - PRAHA

Projekt, který nemá v historii českého fotbalu obdobu, představili ve středu příznivci legendárního vršovického klubu FC Bohemians na stadiónu v "Ďolíčku". Založili nástupnický subjekt Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), jehož prvotním cílem je, aby se "klokani" příští sezónu objevili v České fotbalové lize, třetí nejvyšší soutěži.

Tradiční pražský klub je od 2. února v konkursu, před dvěma týdny mu Českomoravský fotbalový svaz odebral druholigovou licenci. Fanoušci se ale se zánikem letos stoleté Bohemky odmítají smířit, a proto v pondělí založili družstvo, které chce klubu pomoci přežít.

"Chceme se především pokusit zachránit historickou kontinuitu Bohemky," zdůraznil na tiskovce předseda představenstva DFB Antonín Jelínek. "Už nemáme co ztratit, uděláme pro záchranu všechno. Jsme oddaní fanoušci a nemáme žádné vedlejší úmysly. Jde nám jen o dobro klubu," přidal se předseda kontrolní komise DFB Milan Šimáček.

Členem za tisícovku

Členem nově vzniklého sdružení se může stát každý, komu osud slavných Bohemians leží na srdci. "Minimální členský vklad je tisíc korun. Fanoušci, kteří budou chtít přispět, ale nemusí celou sumu složit okamžitě. Každý člen podepíše přihlášku a složí jako základ stovku a zaváže se, že zbytek složí do roka," říká místopředseda představenstva, právník Jiří Dienstbier.

Podle Jelínka fanoušci na pondělní ustavující schůzi vybrali 146 tisíc korun. Dalších 985 tisíc korun je "virtuální částka", kterou další fanoušci přislíbili dát ze svého na internetových stránkách www.fc-bohemians.cz. Pomoc už nabídlo téměř tři sta lidí.

Masový ohlas fanoušků překvapil i nejslavnějšího "klokana", fotbalového internacionála Antonína Panenku. "Fandovství fotbalového klubu na stadiónu je jedna věc, ale tahle myšlenka, na to je potřeba srdce. A lidé, kteří tady dnes projekt představili, ho podle mého názoru mají," řekl Právu Panenka, který bude působit v kontrolní komisi DFB.

Družstvo nyní hodlá se současným správcem konkursní podstaty Vladimírem Humlem uzavřít smlouvu, na jejímž základě koupí práva k soutěžím spolu s registrací dosavadních hráčů včetně družstev mládeže. Současně musí najít způsob, jak se vyrovnat s tíživými dluhy.

Dluhy jsou obrovské

Bohemians mají fotbalovému svazu za odstoupení z druhé ligy uhradit tři milióny korun, fotbalovým věřitelům pak částku blížící se 15 miliónům. Vedení DFB však doufá, že dluhy nakonec po dohodě s věřiteli nebude muset platit v plné výši. Podle Dientsbiera "existují signály, že třímiliónová svazová pokuta by nakonec mohla být snížena.

V neposlední řadě jej čeká také jednání s TJ Bohemians o převodu ochranných známek a tradičního loga s klokanem ve znaku. V uplynulých týdnech se totiž spekulovalo o variantě převodu jména a loga Bohemians na třetiligový Střížkov.

Petr Habáň, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
Včera 29. kolo Liberec - Bohemians 1905 Liberec - Bohemians 1905 1:0
Včera 29. kolo Sparta - Olomouc Sparta - Olomouc 1:0
Včera 29. kolo Ml.Boleslav - Dukla Ml.Boleslav - Dukla 1:0
Včera 29. kolo Plzeň - Teplice Plzeň - Teplice 2:1
Včera 29. kolo Slavia - Jablonec Slavia - Jablonec 1:3
Včera 29. kolo Slovácko - Zlín Slovácko - Zlín 1:1
Včera 29. kolo Brno - Jihlava Brno - Jihlava 0:0
Včera 29. kolo Karviná - Baník Karviná - Baník 0:0
La Liga
Dnes 38. kolo Bilbao - Espaňol Bilbao - Espaňol 0:1
Dnes 38. kolo Valencie - La Coruňa Valencie - La Coruňa 2:1
Včera 38. kolo Villarreal - Real Madrid Villarreal - Real Madrid 2:2
Včera 38. kolo Leganés - Real Betis Leganés - Real Betis 3:2
Včera 38. kolo Sevilla - Alavés Sevilla - Alavés 1:0
Včera 38. kolo Málaga - Getafe Málaga - Getafe 0:1
Včera 38. kolo Las Palmas - Girona Las Palmas - Girona 1:2
Včera 38. kolo Vigo - Levante Vigo - Levante 4:2
dnes 20:45 Barcelona - R. Sociedad Barcelona - R. Sociedad
Serie A
Dnes 38. kolo Janov - FC Turín Janov - FC Turín 1:2
Dnes 38. kolo Juventus - Hellas Verona Juventus - Hellas Verona 2:1
dnes 20:45 Cagliari - Atalanta Cagliari - Atalanta
dnes 20:45 Chievo - Benevento Chievo - Benevento
dnes 20:45 Udinese - Boloňa Udinese - Boloňa
dnes 20:45 Neapol - Crotone Neapol - Crotone
dnes 20:45 AC Milán - Fiorentina AC Milán - Fiorentina
dnes 20:45 Lazio Řím - Inter Lazio Řím - Inter
dnes 20:45 Sassuolo - AS Řím Sassuolo - AS Řím
dnes 20:45 SPAL - Sampdoria SPAL - Sampdoria