Rubriky:

Fotbal

Fanoušci sobě: zachraňme Bohemku

23. března 2005 20:43 - PRAHA

Projekt, který nemá v historii českého fotbalu obdobu, představili ve středu příznivci legendárního vršovického klubu FC Bohemians na stadiónu v "Ďolíčku". Založili nástupnický subjekt Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), jehož prvotním cílem je, aby se "klokani" příští sezónu objevili v České fotbalové lize, třetí nejvyšší soutěži.

Tradiční pražský klub je od 2. února v konkursu, před dvěma týdny mu Českomoravský fotbalový svaz odebral druholigovou licenci. Fanoušci se ale se zánikem letos stoleté Bohemky odmítají smířit, a proto v pondělí založili družstvo, které chce klubu pomoci přežít.

"Chceme se především pokusit zachránit historickou kontinuitu Bohemky," zdůraznil na tiskovce předseda představenstva DFB Antonín Jelínek. "Už nemáme co ztratit, uděláme pro záchranu všechno. Jsme oddaní fanoušci a nemáme žádné vedlejší úmysly. Jde nám jen o dobro klubu," přidal se předseda kontrolní komise DFB Milan Šimáček.

Členem za tisícovku

Členem nově vzniklého sdružení se může stát každý, komu osud slavných Bohemians leží na srdci. "Minimální členský vklad je tisíc korun. Fanoušci, kteří budou chtít přispět, ale nemusí celou sumu složit okamžitě. Každý člen podepíše přihlášku a složí jako základ stovku a zaváže se, že zbytek složí do roka," říká místopředseda představenstva, právník Jiří Dienstbier.

Podle Jelínka fanoušci na pondělní ustavující schůzi vybrali 146 tisíc korun. Dalších 985 tisíc korun je "virtuální částka", kterou další fanoušci přislíbili dát ze svého na internetových stránkách www.fc-bohemians.cz. Pomoc už nabídlo téměř tři sta lidí.

Masový ohlas fanoušků překvapil i nejslavnějšího "klokana", fotbalového internacionála Antonína Panenku. "Fandovství fotbalového klubu na stadiónu je jedna věc, ale tahle myšlenka, na to je potřeba srdce. A lidé, kteří tady dnes projekt představili, ho podle mého názoru mají," řekl Právu Panenka, který bude působit v kontrolní komisi DFB.

Družstvo nyní hodlá se současným správcem konkursní podstaty Vladimírem Humlem uzavřít smlouvu, na jejímž základě koupí práva k soutěžím spolu s registrací dosavadních hráčů včetně družstev mládeže. Současně musí najít způsob, jak se vyrovnat s tíživými dluhy.

Dluhy jsou obrovské

Bohemians mají fotbalovému svazu za odstoupení z druhé ligy uhradit tři milióny korun, fotbalovým věřitelům pak částku blížící se 15 miliónům. Vedení DFB však doufá, že dluhy nakonec po dohodě s věřiteli nebude muset platit v plné výši. Podle Dientsbiera "existují signály, že třímiliónová svazová pokuta by nakonec mohla být snížena.

V neposlední řadě jej čeká také jednání s TJ Bohemians o převodu ochranných známek a tradičního loga s klokanem ve znaku. V uplynulých týdnech se totiž spekulovalo o variantě převodu jména a loga Bohemians na třetiligový Střížkov.

Petr Habáň, Právo

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

Premier League
Včera 17. kolo Crystal Palace - Watford Crystal Palace - Watford 2:1
Včera 17. kolo Huddersfield - Chelsea Huddersfield - Chelsea 1:3
Včera 17. kolo Burnley - Stoke Burnley - Stoke 1:0
dnes 20:45 Swansea - Manchester City Swansea - Manchester City
dnes 20:45 Newcastle - Everton Newcastle - Everton
dnes 20:45 Southampton - Leicester Southampton - Leicester
dnes 21:00 Manchester Utd. - Bournemouth Manchester Utd. - Bournemouth
dnes 21:00 West Ham - Arsenal West Ham - Arsenal
dnes 21:00 Liverpool - West Bromwich Liverpool - West Bromwich
dnes 21:00 Tottenham - Brighton Tottenham - Brighton
La Liga
11.12.2017 15. kolo Espaňol - Girona Espaňol - Girona 0:1
Bundesliga
Včera 16. kolo Mohuč - Dortmund Mohuč - Dortmund 0:2
Včera 16. kolo Hamburk - Frankfurt Hamburk - Frankfurt 1:2
Včera 16. kolo Freiburg - Mönchengladbach Freiburg - Mönchengladbach 1:0
Včera 16. kolo Wolfsburg - Lipsko Wolfsburg - Lipsko 1:1
dnes 18:30 Hoffenheim - Stuttgart Hoffenheim - Stuttgart
dnes 20:30 Bayern - Köln Bayern - Köln
dnes 20:30 Hertha - Hannover Hertha - Hannover
dnes 20:30 Leverkusen - Brémy Leverkusen - Brémy
dnes 20:30 Schalke - Augsburg Schalke - Augsburg
Serie A
11.12.2017 16. kolo Lazio Řím - FC Turín Lazio Řím - FC Turín 1:3
11.12.2017 16. kolo Janov - Atalanta Janov - Atalanta 1:2