Brazilští mistři světa dali Řekům lekci

LIPSKO

Prestižní souboj mezi světovými a evropskými šampiony na Poháru FIFA vyzněl jednoznačně pro brazilské fotbalisty, kteří ve čtvrtek večer v Lipsku porazili Řecko 3:0. Hlavní favorité potěšili fanoušky krásnými góly a po úspěšném vstupu do turnaje se ujali vedení ve skupině B.

Přes 42 tisíc diváků na dlouho dopředu vyprodaném stadionu bylo přitom málem svědky šokujícího úvodu. Už ve druhém minutě se dostal k hlavičce nekrytý Kirgiakos, ale netrefil dobře míč. Na druhé straně vzápětí neuspěl rovněž osamocený Adriano, jehož chvíle přišla později.

Brazilci postupně získali převahu a krátce před poločasem ji kanonýr Interu Milán využil. Na pravé straně si pohrál s obráncem a dělovkou zpoza velkého vápna překvapil gólmana Nikopolidise. V nastaveném čase první půle mohl vyrovnat Charisteas, ale po výborné Seitaridisově přihrávce z křídla trefil skluzem jen boční síť.

V řeckém týmu dostal šanci v základní sestavě Vrizas, přestože má zlomenou ruku, ale neprosadil se a po přestávce vyběhl na trávník místo něj Papadopulos. Kouč Rehhagel stáhl rovněž Seitaridise, ale změny v sestavě nebyly jeho týmu nic platné.

Pár sekund po začátku druhého poločasu získal světovým šampionům dvougólový náskok Robinho. K jednadvacetileté vycházející hvězdě prošla přes vápno Gilbertova křížná přihrávka a talent ze Santosu, označovaný za možného nástupce Pelého, dal do odkryté branky svůj třetí reprezentační gól. Vydařená akce musela potěšit obzvlášť zástupce Realu Madrid, kteří se chystají v příštích dnech jednat o Robinhově angažování.

Dvacet minut před koncem hromadně vystřídal i kouč Parreira, na síle to však brazilskému týmu neubralo. V závěru přidal třetí gól parádní trefou z přímého kopu přes řeckou zeď Juninho Pernambucano, jenž nahradil na hřišti Kaká. Německý kouč Rehhagel, který po loňském evropském triumfu sbíral v Řecku jedno ocenění za druhým, jen vztekle o zem mrštil lahví s vodou.

Výsledek - skupina B:
Brazílie - Řecko 3:0 (1:0)
Branky: 41. Adriano, 46. Robinho, 81. Juninho Pernambucano. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 42.507.
Brazílie: Dida - Gilberto, Roque Junior, Lúcio, Cicinho - Zé Roberto, Emerson, Ronaldinho (71. Renato), Kaká (77. Juninho Pernambucano) - Adriano (71. Ricardo Oliveira), Robinho. Trenér: Parreira.
Řecko: Nikopolidis - Basinas, Gumas, Seitaridis (46. Vintra), Kirgiakos - Janakopulos, Zagorakis (73. Amanatidis), Karagunis, Katsuranis - Vrizas (46. Papadopulos), Charisteas. Trenér: Rehhagel.