Zlín na úvod Intertoto Cupu vyhrál v Bělorusku

MINSK

Fotbalisté Tescomy Zlín v neděli porazili v prvním utkání úvodního kola Poháru Intertoto v Minsku běloruský tým Něman Grodno 1:0. Jedinou branku vstřelil v 50. minutě Lukaštík. Odveta je na programu příští neděli 26. června od 18:00 ve Zlíně.

Hráči Zlína (v bílém) na archivním snímku ze souboje s pražskou Spartou.

Do Poháru Intertoto vstoupil Zlín pod vedením nového trenéra Lubomíra Blahy, ale bez opor Koubského a Hubáčka. Hosté zpočátku vsadili na opatrnost a v prvním poločasu byla hra vyrovnaná. Po půlhodině dostalo Grodno svého soupeře na chvíli pod tlak. Výsledkem jeho náporu byla nejprve nastřelená tyč zlínské branky, o dvě minuty později vytáhl Kořínek soupeřovu ostrou střelu s námahou na roh.

"V těchto chvílích jsme měli štěstí. Grodno bylo blízko k získání jednobrankového náskoku, který by domácí tým povzbudil," řekl ředitel fotbalistů Zlína Josef Duda. Pět minut před koncem poločasu se zranil Lasota, kterého vystřídal Vrtělka.

Po změně stran už tempo diktoval český tým, který začal přesněji kombinovat a soupeři nedával ve středu hřiště příliš prostoru k založení souvislých akcí. Zlín postupně získal převahu a v 50. minutě zaznamenal po přesné střele z hranice trestného území vedoucí branku Lukaštík.

Pět minut po vstřelení vedoucí branky byl zápas na deset minut přerušen. "Nad stadionem se přehnala dešťová přeháňka, která zcela smyla vápno, kterým domácí tým označil čáry na hřišti. Značení se muselo znovu obnovit," řekl Duda.

Po neplánované přestávce už Zlín soupeře nepřipustil k vážnějšímu ohrožení své branky a dotáhl utkání do vítězné koncovky.

Něman Grodno - Tescoma Zlín 0:1 (0:0)
Branka: 50. Lukaštík. Rozhodčí: Karadžič - Milosaljevič, Stěpanovič (všichni SČH). ŽK: Lukaštík, Kořínek, Červenka, Kroča, Vrtělka (všichni Zlín). Diváci: 500.
Sestava Zlína: Kořínek - Janíček, Švach, Kroča, Červenka - Zapletal (75. Jelínek), Lasota (40. Vrtělka), Dobeš, Lukaštík - Klinka (88. Bielik), Činčala. Trenér: Blaha.
Další výsledky Intertoto Cupu - 1. kolo :
FC Rangers (And.) - Sturm Štýrský Hradec 1:1 (1:0), Žalgiris Vilnius - Lisburn Distillery (Sev. Ir.) 1:0 (0:0), Karvan Jevlach (Ázerb.) - Lech Poznaň 1:2 (0:1), Bangor City (Wales) - Dinaburg Daugavpils (Lot.) 1:2 (1:1), Sartid Smeděrevo (SČH) - Pobeda Prilep (Mak.) 0:1 (0:0), Lombard-Pápa Tatabánya (Maď.) - WIT Georgia Tbilisi 2:1 (0:0), Inter Turku (Fin.) - ÍA Akranes (Isl.) 0:0, Beitar Jeruzalém - Sileks Kratovo (Mak.) 4:3 (1:2), Lernagorts-Ararat Kafan (Arm.) - Xamax Neuchatel 1:3 (1:2), Slaven Koprivnica (Chorv.) - NK Ptuj (Slovin.) 1:0 (0:0), Olympiakos Nikósie - Gloria Bistrita (Rum.) 0:5 (0:2), Victoria Rosport (Luc.) - IFK Göteborg 1:2 (0:0), Trans Narva (Est.) - SC Lokeren 0:2 (0:1), FC Valetta - Buducnosť Podgorica (SČH) 0:5 (0:3), CFR Kluž (Rum.) - Vetra Vilnius (Lit.) 3:2 (3:1), Tiligul Tiraspol (Mold.) - Pogoň Štětín 0:3 (0:1), Vasas Budapešť - ZŤS Dubnica 0:0, Skála Ítróttarfelag (Faer. ostr.) - Tampere United (Fin.) 0:2 (0:0), Dinamo Tirana - Varteks Varaždín (Chorv.) 2:1 (2:0), Bohemians Dublin - KAA Gent (Belg.) 1:0 (0:0).