Rubriky:

Evropské ligy

Italská liga se po úmrtí policisty možná bude hrát bez fanoušků

4. února 2007 16:40 - CATANIA

Mimořádné tresty včetně uzavření stadiónů pro veřejnost mohou následovat po pátečních výtržnostech fanoušků během ligového zápasu na Sicílii. Členové italského svazu a národního olympijského výboru na nedělním krizovém zasedání jednali o konkrétních opatřeních proti rostoucímu násilí, jak dlouho zákaz fotbalu v zemi mistrů světa potrvá, by mělo být jasné po pondělní schůzce s vládními činiteli.

 

(AP Photo/Francesco Saya)

Kabinet ministerského předsedy Romana Prodiho by měl v pondělí schválit balíček opatření. Soutěže od mládežnické úrovně přes první ligu až po reprezentaci by se měly znovu rozběhnout nejdříve 18. února. Zákaz, který svaz vyhlásil po úmrtí policisty po pátečním zápase v Catanii, zatím platí na neurčitou dobu.

"Jestliže byl útok mimořádný, pak musí být stejně mimořádná i reakce," uvedl ministr vnitra Giuliano Amato pro deník La Repubblica. Fanoušci podle něj riskují, že už nikdy fotbal neuvidí. "Nebo budou bez něj, když budou stadióny zavřené a prázdné," dodal. Každopádně by měl do konce sezóny zůstat zavřený stadión v Catanii a tamní prvoligový klub má odehrát zbývající zápasy na neutrálním hřišti a bez diváků.

Mezi nově přijatá opatření by mohl patřit okamžitý zákaz pro fanoušky doprovázet své týmy na venkovní zápasy, zavedení vstupenek výhradně na jméno či lepší vnitřní kamerový systém na stadiónech. "Které stadióny nepřijmou zvýšená opatření, nebo nebudou schopny garantovat bezpečnost, nebudou moci pořádat zápasy," prohlásil po schůzce se svazovým vedením šéf olympijského výboru Gianni Petrucci.

Vraha policie ještě nedopadla

Vlna násilí dramaticky poznamenala v Catanii páteční prvoligový zápas s Palermem. Počet zadržených stoupl na 29 a počet zraněných překročil číslo sedmdesát. Vrah osmatřicetiletého policisty Filippa Racitiho zatím dopaden nebyl.

Podle původních policejních zpráv měla Racitiho usmrtit podomácku vyrobená výbušnina, kterou mu údajně někdo z příznivců Catanie hodil do auta. Pitva ale zjistila, že policista zemřel na vnitřní krvácení, zřejmě po zásahu tupým předmětem do jater. Navíc jej vrah pravděpodobně trefil kamenem do hlavy.

Útok na Racitiho byl podle všeho cílenou krvavou mstou radikálních sicilských fanoušků. Podle agentury SID si jeho auto nevyhlédli náhodou. Znal totiž členy skupiny ultras a nedávno vypovídal při procesu s těmi, kteří byli 20. září zatčeni při rvačce po zápase stejných soupeřů, ale v Palermu. V soudní síni tehdy někteří fanoušci policistovi vyhrožovali.

Vyšetřovatelé po Racitiho úmrtí prohledali domovy některých radikálů a zabavili jim zbraně. Počet zatčených tak stoupl ze sobotních dvaadvaceti o sedm. Policista bude pohřben v pondělí. V Itálii se stal během šesti dnů už druhou obětí násilných fanoušků, minulou neděli zemřel po zásahu do hlavy funkcionář okresního klubu.

ČTK

Zrušit