Rubriky:

Evropské ligy

Zítka: Chytám, ale šancí ukázat se je minimum

22. září 2003 10:40 - PRAHA

Bruselský Anderlecht v belgické fotbalové lize září. V šesti zápasech neztratil ani bod a inkasoval pouhé tři góly. Obrovskou zásluhu na tom má i český brankář Daniel Zítka, který však v rozhovoru pro Právo připomíná: "Vždycky je prostor pro zlepšení!" ROZHOVOR

 

ČTK

Jak jste spokojen s úvodem sezóny?

V minulém ročníku jsme skončili v lize druzí, což pro mě byl skvělý, vlastně životní výsledek, ale vedení spokojeno nebylo. Úkol pro novou sezónu tak zněl jasně: postoupit do Ligy mistrů, což jsme splnili, a vyhrát ligu. Tomuto cíli teď podřídíme vše, i když nás pochopitelně čeká ještě dlouhá cesta.

V šesti zápasech jste inkasoval jen tři góly. Máte životní formu?

Před rokem jsem v přípravě přepálil začátek a měl nějaké svalové problémy. Tentokrát je všechno v pohodě, cítím se velmi dobře. Ale vždycky je prostor pro zlepšení. Vždycky přece můžete vystoupit o malinko vzhůru.

A co téměř stoprocentní úspěšnost při šancích soupeře?

Když chytáte v Anderlechtu, moc příležitostí ukázat své kvality nemáte. Za zápas má soupeř tři čtyři šance, takže musíte ukázat skutečné kvality při minimu možností.

Třeba v minulém angažmá v Lokerenu to bylo jiné, během utkání jsem řešil deset až patnáct ošemetných situací a gólů pochopitelně bylo více. V Bruselu pracuje obrana celkově velmi spolehlivě. Z toho vyplývá i minimum inkasovaných gólů. Je pak na mně, abych něco chytil.

Po středečním utkání v Lize mistrů na hřišti Lyonu jste byl i přes prohru hodnocen velmi pozitivně. Přitom jste zavinil penaltu, z které padl rozhodující gól.

Šel jsem do souboje s útočníkem po dlouhém pasu do velkého vápna. Míč skočil, ale trefil jsem ho přesně. Protihráč přepadl. Myslel jsem, že se bude kopat roh. Faul to nebyl.

Vyčítali vám spoluhráči nebo trenér po utkání osudový střet?

Ne. Tady to není jako v Čechách, kde se po každém utkání hledá konkrétní viník. Všechny nás moc mrzelo, že jsme nezískali bod, který jsme chtěli. Favoritem naší skupiny je Bayern Mnichov, my s Lyonem a Celtikem Glasgow se popereme o druhé místo. To by pro nás bylo fantastické. Ale jak už jsem říkal, to by bylo navíc.

Těšíte se důvěře trenéra v jednom z nejlepších evropských klubů. Jaké to je po sezónách ve slovenské lize a v Lokerenu?

Když nebudu mít formu, tak na mě nikdo nebude brát ohledy. Na šanci čekají další dva brankáři. Ale bylo skvělé, když mi trenér před startem sezóny při individuálních pohovorech řekl, že budu chytat. Před pěti lety by mě ani nenapadlo, že se dočkám takového úspěchu.

Láká vás ještě další přestup?

Ne. Smlouvu mám na tři roky. Budu rád, když budu chytat a Anderlecht mi pak nabídne třeba prodloužení kontraktu. Dál nepřemýšlím. Nemám to ve zvyku.

Jak to vypadá s vaším spoluhráčem Martinem Kolářem, který byl zraněný?

V přípravě si natáhl vaz v koleni, ale teď už je dva týdny fit, hrál za rezervu a myslím, že brzy naskočí i do zápasu prvního mužstva.

Přemýšlíte někdy o možnosti obléknout reprezentační dres?

Ne. Jednička v národním týmu je v osobě Petra Čecha jasná. Nikdy jsem takové ambice neměl. Hraju pro Anderlecht, a tak mě všechny podobné spekulace nechávají klidným. Když to přijde, budu rád. V opačném případě brečet nebudu.

Radek Malina

Zrušit