Rubriky:

Evropské ligy

Galásek: Nizozemci už nás respektují

11. února 2004 11:00 - PRAHA

Tomáš Galásek je v poslední době nezbytným pilířem české fotbalové reprezentace. Opora Ajaxu Amsterdam se už po zranění cítí v pořádku a těší se na další mezinárodní zápasy. V rozhovoru pro deník Právo se rozhovořil o svém prodloužení smlouvy v Ajaxu, o svém fandění Baníku Ostrava a o tom, jak v Nizozemsku už s Čechy nechtějí hrát.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Ajax o víkendu porazil velkého rivala v boji o první příčku PSV Eindhoven. Zahájil tak rozhodující útok na titul?
Doufám, že ano. Loni jsme my honili PSV a letos by se to mohlo obrátit. V každém případě nám zatím vychází plány na jaro podle představ. Tato výhra byla velice důležitým krokem. Nás už nic jiného než titul nezajímá.

Kdo by mohl tuto dvojici ještě ohrozit?
Asi už nikdo. Feyenoord ztrácí body, o mnoho lépe si nevede Alkmaar. Možná se pokusí o druhou příčku, ale k té první už to mají podle mne daleko.

Změnil se v zimě kádr Ajaxu?
Přišel jen útočník Anastasiu z Rody, jinak zůstal kádr pohromadě. Máme na marodce Ibrahimoviče a Soncka, dalšího útočníka jsme potřebovali. Trenér Koeman nechce v boji o titul nic ponechat náhodě.

Přesto ale z klubu každý rok odcházejí kvalitní fotbalisté, kteří pak chybějí v utkáních, v nichž se rozhoduje o postupu v Lize mistrů. Existuje naděje, že si slavný Ajax udrží svoje hvězdy a bude schopen opět bojovat o nejprestižnější evropskou klubovou trofej?
To je těžké, protože i letos v létě lze očekávat odchod dalších špičkových hráčů. Především van der Vaarta, Trabelsiho a Ibrahimoviče. Ajax má však skvělou líheň, takže kádr opět doplní o talentované mladíky. Když zůstane pár zkušených, k nimž patřím i já, mohlo by se to přesto podařit. Tentokrát jsme nepostoupili ze skupiny, což bylo velkým zklamáním, v příštím ročníku určitě budeme chtít dál.

Na jak dlouho máte v Ajaxu smlouvu?
V zimě jsem prodloužil o další rok, takže do léta 2006.

Vy jste byl na začátku jara zraněný, už jste v pořádku?
Vrátily se mi problémy s předním stehenním svalem. Hrál jsem v zápasech tak na osmdesát procent, na hřišti jsem byl podle potřeby třeba jen hodinu. Lékaři mi doporučovali hodně klidu. Pomohla mi i pauza zapříčiněná odložením zápasu. Teď už se cítím velmi dobře. Dokonce mi doporučovali, abych se omluvil z utkání reprezentace v Itálii, při takovém zápase ale nechci chybět.

Fit nebyl ani Zdeněk Grygera...
Začalo to svalovým zranění a když se vrátil, měl problémy se zády. Také on už je v pořádku a proti Eindhovenu hrál asi dvacet minut. Na jeho místě se dobře prezentoval De Jong. Tím, jak se vracejí hráči po zranění opět roste konkurence, ani van der Vaart nebyl proti PSV v základu.

S nizozemskou reprezentací jsme se utkali v kvalifikaci na EURO, máme ji v Portugalsku i v základní skupině a čeká nás i v kvalifikaci na mistrovství světa. nejsou z toho v Nizozemsku už otrávení?
Trochu ano, nechtějí s námi pořád hrát, zejména, když nás už dlouho neporazili. Má to ale jednu výhodu. Na začátku kvalifikace nás podceňovali, hovořili o nás s despektem a negativně. Teď už si to nedovolí. V Nizozemsku už o českém reprezentačním týmu mluví s respektem. Považují ho za kvalitní, vyspělý celek, i když si pořád myslí, že jsou před námi.

Baník Ostrava, odkud jste do Nizozemska odešel, vede českou ligu s náskokem sedmi bodů před Spartou. Myslíte si, že náskok udrží a získá titul?
Sparta dobře posílila, ale já věřím Baníku, že to letos dotáhne, ale lehké to mít nebude. V Ostravě je obrovská fotbalová euforie, Baník by si konečně titul zasloužil. Určitě mu budu držet palce.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit