Manchster bude hrát finále poháru s druholigovým Millwallem

EVROPA

Po dvanácti letech bude hrát finále Anglického poháru celek z nižší soutěže. Milwall v neděli porazil rovněž druholigový Sunderland 1:0. V Cardiffu se 22. května hráči Millwallu postaví proti hvězdám Manchesteru United, který v sobotu stejným výsledkem porazil ligového lídra Arsenal. ZPRAVODAJSTVÍ Z EVROPSKÝCH SOUTĚŽÍ

Oslavovaným hrdinou byl australský útočník Tim Cahill, který na vstřelil jediný gól semifinále v 26. minutě a zajistil tak pro Millwall historickou účast v Poháru UEFA. Do boje o Anglický pohár zasáhne celek z nižší soutěže poprvé po dvanácti letech, kdy se to naposledy povedlo právě Sunderlandu.

Příjemný pocit hrál u srdce bývalého reprezentanta a hrajícího trenéra Dennise Wiseho, který vede Millwall teprve pět měsíců. Sám nejstarší klubovou soutěž už dvakrát vyhrál: v roce 1988 s Wimbledonem a pak dvakrát v dresu Chelsea v letech 1997 a 2000.

Sunderland - Millwall 0:1 (0:1)
Branka: 25. Cahill. ČK: 86. McAteer (Sunderland).

Anglie

Nepříjemné vzpomínky na loňskou zlomeninu kotníku si oživil dnes Milan Baroš, když nastoupil v anglické fotbalové lize proti Blackburnu. V podzimním zápase Liverpoolu se stejným soupeřem si český útočník přivodil vážné zranění a na pět měsíců vypadl ze hry. Na hřiště přišel Baroš čtvrt hodiny před koncem za autora dvou branek Michaela Owena a vychutnal si vysoké vítězství 4:0.

Baroš krátce po vystřídání hned nahrál na gól Emilu Heskeymu a ten zpečetil návrat Liverpoolu před Newcastle na čtvrté místo tabulky anglické ligy. Český útočník měl šanci v samém závěru, ale mířil nad. Owen opustil hřiště v 76. minutě za potlesku 42 tisíc fanoušků na Anfield Road, své konto v této sezoně rozšířil již na třináct branek.

Španělsko

Real Madrid si v sobotu přivezl ze zápasu s Albacete tři body a upevnil si první příčku v tabulce španělské fotbalové ligy. Tým ze středu tabulky porazil 2:1. Smutek zavládl na Nou Campu. Domácí Barcelona nedokázala vstřelit Villarrealu branku a musela se spokojit s bodem za bezbrankovou remízu.

Barcelona se tak bodově jen dotáhla na třetí La Coruňu, která má lepší skóre. Za Realem Madrid zůstává druhá Valencie.

Itálie

Fotbalisté AC Milán se v neděli podělili v italské lize o body s Modenou, s níž remizovali 1:1. Dali tak šanci AS Řím, aby snížil jejich náskok v čele tabulky na devět bodů, neboť římský klub na rozdíl od nich nezaváhal a vyhrál v Lecce 3:0. Před AS se večer může dostat zpátky na druhé místo Juventus, pokud ovšem v dohrávaném zápasu porazí milánský Inter.

S chutí si v neděli zastříleli fotbalisté Lazia, respektive Cesar, díky jehož hattricku Římané porazili doma na Olympijském stadionu Sienu 5:2. Lazio je v tabulce čtvrté, jen o skóre před Parmou, která vyhrála 2:0 v Chievu.

Hattrickem se blýskl i Iaquinta z Udine, které doma v divoké přestřelce porazilo Brescii 4:3. Udine vedlo už 4:0, ale po změně stran soupeři dovolilo, aby zápas zdramatizoval.

Prapor Brescie zvedl veterán Roberto Baggio, který nedávno vstřelil svůj dvoustý gól v lize. Povedlo se mu snížit v poslední minutě první půle a hned po přestávce přidal druhý gól Luigi di Biagio. Když v 57. minutě snížil na rozdíl jediné branky Filippo Manieri, vypadalo to s Udine špatně, ale Brescii už se vyrovnat nepovedlo.

Výsledky - 28. kolo:
Ancona - Sampdoria 0:1
(16. Bazzani)
Boloňa - Reggina 2:2
(42. Locatelli, 65. Bellucci - 7. Di Michele, 29. Stellone)
Chievo - Parma 0:2
(30. Marchionni, 71. Gilardino)
Empoli - Perugia 1:0
(63. Rocchi)
Lazio - Siena 5:2
(3., 45. a 49. Cesar, 28. Fiore, 78. Corradi - 10. Guigou, 23. Taddei)
Lecce - AS Řím 0:3
(50. Emerson, 54. vlastní Bovo, 90. z pen. Totti)
Modena - AC Milán 1:1
(50. Amoruso - 38. Tomasson)
Udine - Brescia 4:3
(1., 6. a 26. Iaquinta, 11. Fava - 45. Baggio, 46. Di Biagio, 57. Manieri)

Francie

Fotbalisté Met uštědřili debakl poslednímu Le Mans. V domácím prostředí deklasovali soupeře 5:0, přičemž lví podíl na tom měl Maoulida s hattrickem. Mety jsou nicméně v tabulce až šesté od konce.

Mety - Le Mans 5:0
(19., 50. a 67. Maoulida, 5. Borbiconi, 88. Thiaw)
Montpellier - Racing Lens 1:0
(31. Bamogo)
Paris SG - Nantes 3:2
(35. vlastní Armand, 69. Boskovič, 76. Pauleta - 17. Pujol, 90. Ziani)
Toulouse - Sochaux 0:0

Německo

Jan Koller přispěl svou troškou do mlýna v zápasu německé ligy s Bochumí, který fotbalisté Dortmundu vyhráli vysoko 4:1. Český reprezentant otevřel už v deváté minutě skóre. Dortmund je v tabulce šestý a udržuje si naději na účast v Poháru UEFA. Lídr tabulky Brémy ztratil body s Freiburgem po remíze 1:1.

Koller vyhrál po rohu Torstena Fringse hlavičkový souboj s Kallou a umístil míč do pravého horního rohu bochumské branky. Český útočník dal svůj dvanáctý gól v sezoně, na Vestfálském stadionu mu zatleskalo 81 tisíc fanoušků. Aktivní byl i v druhém poločase, ale další branku už nepřidal. V 59. minutě se k němu odrazil míč, ale Koller trefil jen svého spoluhráče Ewerthona na brankové čáře.

Fotbalisté Stuttgartu v sobotu v německé lize zostudili Wolfsburg, který sice hrál doma, ale dostal pět gólů. Brankostroj hostů se rozjel už v šesté minutě a fungoval v téměř pravidelných intervalech až do závěrečného hvizdu sudího. Debakl stál místo trenéra Jürgena Röbera, který byl v neděli z funkce vedením klubu odvolán.

Stuttgart je v tabulce třetí se ztrátou pěti bodů na Bayern Mnichov, zatímco Wolfsburg bojuje o záchranu.

I Bayern dokázal vyhrát venku, v Kaiserslauternu, přestože si na góly musel počkat až do druhého poločasu. Vítězství obhájce titulu zpečetil čtvrt hodiny před koncem zápasu Santa Cruz. Bayern nepoznal hořkost porážky v sedmém utkání za sebou a v tabulce snížil ztrátu na vedoucí Brémy na šest bodů. Lídr soutěže má ale k dobru nedělní zápas s Freiburgem.

Vysoké vítězství slavili fotbalisté Schalke, kteří doma rozdrtili Hamburk 4:1.