Henry překonal Čecha hned dvakrát

ŘÍM

Fotbalisté Chelsea už čtrnáct let nevyhráli na hřišti Arsenalu, po nedělním londýnském derby však byli spokojenější. Ve šlágru anglické ligy remizovali na Highbury 2:2 a tabulku vedou s náskokem čtyř bodů na Everton. Obhájce titulu Arsenal je třetí s pětibodovou ztrátou.

Thierry Henry

Hlavní postavou především prvního poločasu byl útočník Thierry Henry, jenž vstřelil oba góly domácího týmu. Francouzský kanonýr se prosadil poprvé již ve druhé minutě, po jeho umístěné a zároveň prudké střele byl Petr Čech v brance Chelsea bezmocný. O čtvrt hodiny později se podařilo hlavičkou po rohu vyrovnat kapitánovi Terrymu, poté však přišla opět Henryho chvíle.

Aniž by čekal na hvizd rozhodčího Polla, rozehrál urychleně přímý kop a Čech, jenž si v tom momentu teprve stavěl zeď, na jeho falšovanou střelu nedosáhl. Hráči Chelsea se rozčilovali marně, chytrý kousek francouzského útočníka odnesl pouze Robben žlutou kartou za protesty. Henry přitom podobnou věc nepředvedl v Premier League letos poprvé, stejně nachytal i hráče Aston Villy v lednovém zápase minulého ročníku.

Portugalský kouč londýnského klubu José Mourinho o přestávce stáhl ze sestavy své krajany Carvalha a Tiaga a změna se mu vyplatila okamžitě. Po půlminutě hry usměrnil Lampardův trestný kop hlavou za Almuniova záda Gudjohnsen.

Největší šanci na vstřelení vítězného gólu měl čtvrt hodiny před koncem opět Henry, ale po skvělé kombinaci překopl branku, kterou místo vyšachovaného Čecha strážili jen dva obránci Chelsea.

Sedmnácté kolo se dohrává v pondělí, na hřišti Fulhamu se představí Manchester United.

Anglická liga - 17. kolo:
Aston Villa - Birmingham 1:2 (90. Barry - 9. Morrison, 18. Dunn), Arsenal - Chelsea 2:2 (2. a 29. Henry - 17. Terry, 46. Gudjohnsen).
Tabulku soutěže najdete ZDE

Český reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši a jeho spoluhráči z Fiorentiny utrpěli v italské fotbalové lize šestigólový debakl od milánského AC. Dvěma góly se na střeleckém galapředstavení na San Siru podíleli Clarence Seedorf a Andrej Ševčenko, jenž je podle expertů největším favoritem na zisk v pondělí odtajněného Zlatého míče.

Druhý milánský klub Inter byl rád, že nakonec vyválčil alespoň bod s předposlední Sienou. Poté, co se čtyři minuty před koncem řádné hrací doby prosadil norský útočník Flo, zachraňoval remízu 2:2 v nastaveném čase kanonýr Vieri.

V posledních sekundách se měnilo skóre i v Brescii, kam zavítali hosté z Říma. Bezgólový stav protrhl ve čtvrté přesčasové minutě až Mancini, jenž se při neúčasti kapitána Tottiho postavil k penaltě a rozhodl.

Italská liga - 15. kolo:
Brescia - AS Řím 0:1 (90+4. Mancini z pen.), Chievo Verona - Palermo 2:1 (8. a 38. Cossato - 89. Toni), Livorno - Parma 2:0 (39. a 89. Lucarelli), AC Milán - Fiorentina 6:0 (16. a 28. Seedorf, 52. a 73. Ševčenko, 22. vlastní Chiellini, 60. Crespo), Reggina - Cagliari 3:2 (52. a 75. De Rosa, 8. Paredes - 6. Langella, 72. Esposito), Sampdoria - Messina 1:0 (16. Flachi), Siena - Inter Milán 2:2 (41. Portanova, 86. Flo - 36. Adriano z pen., 90.+3 Vieri).

Fotbalisté Valencie se před večerními zápasy španělské ligy posunuli na druhé místo tabulky. Úřadujícím šampionům zajistil v duelu s poslední Numancií vítězství 1:0 Marchena, který se trefil po dvaceti minutách hry.

Před Valencii se mohou vrátit Real Mardid, který od 19 hodin hraje se San Sebastianem, i Espaňol. Barcelonský tým čeká zápas s předposlední Mallorkou od 21:00.

Španělská liga - 14. kolo:
La Coruňa - FC Sevilla 2:2 (52. Sergio, 88. Scaloni - 41. Carlos, 90. Baptista), Betis Sevilla - Santander 2:1 (29. Edu, 73. Oliveira - 90. Arizmendi), Valencie - Numancia 1:0 (20. Marchena), Pamplona - Zaragoza 2:2 (3. Morales, 73. Puňal z pen. - 13. a 64. González), Málaga - Levante 1:0 (48. Amoroso), Getafe - Villarreal 1:2 (83. Nano - 7. Guayre, 60. Forlán).

Český fotbalista Václav Svěrkoš zachránil Mönchengladbachu alespoň bod za remízu 1:1 v utkání německé ligy s Leverkusenem. Za nepříznivého stavu se mladý útočník prodral do šestnáctky, po faulu Nowotného se postavil také k pokutovému kopu a stanovil konečné skóre.

V druhém dnešním dohrávaném utkání utrpěli hráči Bielefeldu debakl 0:5 ve Wolfsburgu. Čtyři góly nastříleli domácí fotbalisté již v prvním poločase, po půli pak Petr Gabriel v pokutovém území fauloval autora dvou gólů Brdarice a Petrov se z penalty nemýlil.

Německá liga - 17. kolo:
Wolfsburg - Bielefeld 5:0 (37. a 40. Brdaric, 14. Rytter, 26. Klimowicz, 67. Petrov z pen.), Mönchengladbach - Leverkusen 1:1 (68. Svěrkoš z pen. - 57. Berbatov).