Rubriky:

Kvalifikace ME 2012

Kouč Capello bude přemýšlet, jak v úvodu Eura nahradit Rooneyho

8. října 2011 15:44 - PODGORICA

Fotbalisté Anglie jsou od pátečního večera po remíze 2:2 na hřišti Černé Hory sedmým jistým účastníkem mistrovství Evropy v roce 2012, radost z postupu jim ale pokazilo hloupé vyloučení útočníka Waynea Rooneyho. Kanonýr Manchesteru United musel čtvrthodiny před koncem po nesportovním nakopnutí domácího Miodraga Džudoviče předčasně do sprch a kouči Fabiu Capellovi bude chybět minimálně v zahajovacím zápase Eura.

 

Adnan Abidi, Reuters

Britská média nešetří na Rooneyho adresu velmi ostrou kritikou. "Blázen Roo!", "Idiot v zahraničí", hlásají sobotní titulky některých britských deníků.

Pod palbou se však ocitl i kouč Capello. Média mu vyčítají, že Rooneyho vůbec do zápasu nasadil. Útočník United se totiž musel den před utkáním vyrovnávat se zprávou o zatčení svého otce a strýce v souvislosti s vyšetřováním podezřelých sázek na skotskou ligu.

"Postavit ho nebyla chyba. Mluvil jsem s ním před zápasem a byl uvolněný a klidný. Nevidím mu do hlavy. Byl frustrovaný z toho, co se dělo na hřišti, ne z toho, co bylo mimo něj," obhajoval zařazení Rooneyho do sestavy Capello.

Nakopl soupeře přímo před trenérem

Neskrýval, že je ze zbytečného útočníkova vyloučení za zákrok ve středu pole rozzlobený. "Byl jsem překvapený, přímo přede mnou nakopl soupeře. Myslím, že červená karta byla v pořádku. Samozřejmě že z toho nemám radost. Řekl jsem mu, že udělal hloupou chybu a on řekl, že se omlouvá," uvedl italský trenér.

Rooneyho vyloučení může Angličany přijít hodně draho. S devíti brankami aktuálně nejlepší střelec anglické ligy bude chybět nejméně v zahajovacím utkání Eura a pokud UEFA usoudí, že se jednalo o zvlášť nesportovní faul, může útočníka Manchesteru potrestat i přísněji.

Capello tak bude v následujících měsících vymýšlet, jak Rooneyho v úvodu šampionátu nahradí. "Budeme hledat řešení, jak hrát bez něj. Zkusíme nějaké věci v přípravných zápasech," uvedl Capello.

Angličané sice ztratili dvougólové vedení, ale i remíza jim stačila k postupu. Měli radost hlavně z toho, že odčinili vyřazení v předešlé evropské kvalifikaci a neúspěch na loňském světovém šampionátu. "Může nás těšit, jak jsme se dokázali zvednout po mistrovství světa. Do týmu přišlo mnoho mladých hráčů a společně s těmi zavedenými vytvořili skvělý mix," pochvaloval si kapitán John Terry.

Smutnit ale nemuseli ani v Černé Hoře. Malý stát s pouhými 650 tisíci obyvatel si díky remíze zajistil účast v baráži a slaví největší úspěch od roku 2007, kdy pod samostatnou hlavičkou začal hrát fotbalové soutěže.

"Dnes jsem nejšťastnější na světě, dosáhli jsme historického úspěchu. Hráči dostanou den volna," zářil trenér Branko Brnovič. "Když jsem říkal, že s Anglií můžeme hrát vyrovnaně, každý si myslel, že jsem blázen. Dotáhnout proti týmu jako Anglie dvoubrankovou ztrátu je obrovský úspěch," radoval se Brnovič z vyrovnávacího gólu v 91. minutě.

ČTK

Časová osa: Kvalifikace ME 2012

Filtr článků - Kvalifikace ME 2012