Arsenal vrátil Interu porážku i s úroky

Dokonalá odplata za porážku 0:3 před domácím publikem na Highbury v prvním kole Ligy mistrů se podařila fotbalistů Arsenalu v pátém dílu klubové soutěže na hřišti Interu Milán. Fanoušci na San Siru mohou jen vztekle trhat vstupenky, londýnský klub totiž domů veze výhru 5:1.

Thiery Henry z Arsenalu (vlevo) posílá míč do svatyně gólmana Interu Milán Francesca Tolda.

Arsenal tak výrazně oživil své šance na postup do osmifinálové části, na vedoucí Lokomotiv Moskva ztrácí jediný bod. Ještě napjatější situace je ve skupině A, kde první Celtic a poslední Bayern dělí před závěrečným kolem rovněž jen bod. Třetím postupujícím týmem se po Realu Madrid a Juventusu v úterý stalo Monako.

O postup přišla na poslední chvíli vinou remízy Eindhovenu v Monaku La Coruňa, přestože v pohodě přehrála AEK Atény 3:0. Také San Sebastian mohl jít dál, ale nakonec byl rád za remízu. V Pireu dlouho zápas kontroloval, ale vydržel to jen hodinu.

Domácí nejdřív vyrovnali a po vyloučení Kovačeviče, který zahrál v pokutovém území soupeře rukou, dokonce zásluhou devatenáctiletého Uruguayce Castilla skóre otočili. Jejich naděje na postup ale vydržela jen vteřiny, než Argentinec Schurrer vyrovnal.

Monako nezvítězilo, ale postupuje

Monako ukázalo úplně odlišnou tvář, než jakou odhalilo minule při osmigólové destrukci La Coruni. Chorvat Pršo sice v minulých pěti zápasech vsítil sedm branek, ale tentokrát nechal svou životní formu před branami stadiónu. Po boku uzdraveného Morientese byl anonymní a na hřišti vydržel jen necelou hodinu. Zato Španěl zářil a vsítil už čtvrtý gól sezóny.

Ale na výhru to nestačilo. Plašilův konkurent Zikos byl vyloučen za ruku a Vennegoor hlavou vyrovnal. V závěru dostal červenou také kapitán Giuly za udeření Kežmana. I remíza ale nakonec knížecímu klubu stačila, aby proklouzl dál.

Úder přišel ve druhé části

Henry se naposledy v Itálii blýskl hattrickem do sítě AS Řím a i tentokrát se snažil dokázat, že komplex anglických týmů z cesty na Apeninský poloostrov je minulostí. Nejdřív nádherným volejem poslal do sítě Coleův centr. Pak se ale od lídra Premier League odvrátilo štěstí, když Vieriho střelu nadzvedl Campbell a brankář Lehmann byl bezmocný.

Po změně stran ale Arsenal exceloval. Henry se zmocnil míče, prohnal se kolem Materazziho a pro Ljungberga bylo hračkou trefit prázdnou branku. V závěru ještě roztancoval Javiera Zanettiho a korunoval svůj skvělý výkon. Na další gól nahrál Brazilci Edúovi a Pirés se pátým gólem postaral, že Inter prohrál ještě výraznější rozdílem, než jakým vyhrál na Highbury. Před posledními zápasy dělí lídra a poslední tým skupiny B pouhé dva body.

Lokomotiv do čela tabulky

V derby mistrů Ruska a Ukrajiny měli v Moskvě navrch hosté. Vyhráli na střely, ale domácí Lokomotiv byl efektivnější. V jeho útoku se poprvé objevil v základní sestavě Buznikin a trvalo mu necelou půlhodinu, než přesvědčil o svých kvalitách. Dynamu zanedlouho proměnilo jednu ze svých šancí. Gusev hlavou míč odvrátil jen na Bělkevičovu levačku a kyjevský kapitán nedal zblízka Ovčinnikovovi nejmenší šanci.

Jenže do šaten šli znovu veselejší domácí. Buznikina stáhl v šestnáctce Dmytrulin a Ignaševič faul z penalty potrestal. Kyjevu se povedlo vyrovnat i podruhé, ale potřetí už odpověď nenašel. Buznikinův náhradník, Kostaričan Parks, byl na hřišti šest minut, když si naběhl na zbloudilý centr a v předposlední minutě vsítil vítězný gól. Lokomotiv se tak posunul do čela tabulky skupiny B.

Postup Bayernu ve hvězdách

Bayern 62 zápasů dlouhou sérii domácí neporazitelnosti Celtiku Glasgow nezlomil a před posledním kolem mu hrozí, že stejně jako loni vypadne už v základní skupině. Nečekaně dobře si zato vede Anderlecht, který zásluhou trefy Fina Tihinena zdolal Lyon. V brance vítězů měl potřebné štěstí gólman Zítka, jehož při Luyindulově hlavičce zachránila tyč.

Zápas Juventusu Turín na půdě Galatasaraye Istanbul byl z bezpečnostních důvodů přesunut na 2. prosinec na zatím neznámé neutrální hřiště.

Inter Milán - Arsenal Londýn 1:5
Poločas: 1:1. Branky: 33. Vieri - 25. a 85. Henry, 49. Ljungberg, 88. Edú, 89. Pirés. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 44 884
Lokomotiv Moskva - Dynamo Kyjev 3:2
Poločas: 2:1. Branky: 28. Buznikin, 45. Ignaševič z pen., 89. Parks - 37. Bělkevič, 65. Šackich. Rozhodčí: Daudén Ibaňez (Šp.). Diváci: 23 000
Deportivo La Coruňa - AEK Atény 3:0
Poločas: 1:0. Branky: 22. Héctor, 51. Valerón, 71. Luque. Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 26 000
AS Monako - PSV Eindhoven 1:1
Poločas: 1:0. Branky: 34. Morientes - 85. Vennegoor. Rozhodčí: Širič (Chorv.). ČK: 84. Zikos, 88. Giuly - 50. Lucius. Diváci: 18 000
Olympiakos Pireus - Real San Sebastian 2:2
Poločas: 0:1. Branky: 59. Stoltidis, 71. Castillo - 31. Gabilondo, 74. Schurrer. Rozhodčí: Hamer (Luc.). ČK: 68. Kovačevič (San Sebastian). Diváci: 14 000
Zápas Juventus - Galatasaray přeložen na 2. prosince.