Loňský vládce fotbalové Evropy prohrál se slovenským nováčkem

Loni v květnu se FC Porto stalo po triumfu nad Monakem ve finále Ligy mistrů vládcem fotbalové Evropy. Uplynulo pouhých 16 měsíců a ještě nedávno postrach všech velkoklubů je nyní pro smích. Pád Porta z výšin dovršila středeční potupná prohra s Artmedií Bratislava 2:3 před vlastními fanoušky. Liga mistrů tak hned v druhém kole nabídla prvotřídní senzaci.

Ta byla ještě navíc umocněna šokujícím obratem, vždyť slovenský mistr po 39 minutách prohrával už 0:2. Nováček mezi evropskou smetánkou byl zralý na krutý debakl. "Neuvěřitelný comeback," napsal reportér internetového serveru uefa.com. Zároveň připomněl, jak Artmedia v druhém předkole podobně překvapivým způsobem vyřadila Celtic Glasgow.

"Za prvé chci tuto výhru věnovat svému otci, který je v nemocnici. Vítězství nad takovým soupeřem je pýchou pro Bratislavu i celé Slovensko," prohlásil kouč Artmedie Vladimír Weiss.

Dokonale přečtená hra Porta

Pochvaloval si pečlivou předzápasovou přípravu. Hru Porta měl prý dokonale přečtenou a své svěřence nabádal k diagonálním pasům za obranu. Právě tímto způsobem Artmedia vyrovnala. "Pořád jsme věřili, že můžeme vyhrát. I když jsme prohrávali," uvedl Weiss.

Domácím se po blamáži nedostávalo slov. Před dvěma týdny nejprve přišli pět minut před koncem o remízu v Glasgowě, po středečním kolapsu na jejich kontě zeje hrozivá nula. "Je těžké takovou porážku vysvětlit, ale beru to na sebe," prohlásil trenér Co Adriaanse. "Byli jsme lepší, měli jsme řadu šancí. Ale místo toho, abychom zvýšili na 3:0, před poločasem jsme zbytečně inkasovali," dodal Adriaanse.

Chelsea se ve středu chtěla Liverpoolu pomstít za vyřazení ze semifinále v loňském ročníku, ale v taháku kola nakonec brala i bod. Oba rivalové se stejně jako před pěti měsíci rozešli bezbrankovou remízou, která tehdy pomohla do finále pozdějšímu vítězi z Liverpoolu.

Chelsea letos poprvé přišla o body

Chelsea tak po osmi vítězných zápasech v letošní sezoně poprvé přišla o body, ale Petr Čech si na své konto mohl připsat sedmé čisté konto v ročníku. Oba týmy si v neděli zopakují duel znovu, tentokrát v lize.

"Samozřejmě se nezblázním radostí, ale ani nejsem moc smutný. Bod z venku v Lize mistrů není špatný výsledek," řekl kouč Chelsea José Mourinho. "Výsledná remíza je férovým vyjádřením dění na hřišti. Chtěli jsme získat alespoň bod, abychom si co nejrychleji zajistili postup ze skupiny," dodal na svých internetových stránkách Čech.

Fanoušci Realu Madrid v duelu s Olympiakosem Pireus nejprve oslavili branku kapitána Raúla, který jako první fotbalista historie pokořil hranici 50 nastřílených branek v LM. Řecký outsider tři minuty po poločase vyrovnal, ale čtyři minuty před koncem "Bílý balet", který v prvním zápase utrpěl debakl v Lyonu, spasil střídající Soldado.

Dvacetiletý mladík a obdivovatel spoluhráče Ronalda tak dokonale oslavil premiérový start v Lize mistrů. "Ale jestli chceme Ligu mistrů opravdu vyhrát, musíme se ještě hodně zlepšit," nabádal lodivod Realu Vanderlei Luxemburgo.