LM: Artmedia uhrála bod na hřišti Glasgow Rangers

Už čtvrtý bod přibyl na kontě fotbalistů Artmedie Bratislava v letošní Lize mistrů. Slovenský mistr uhrál po překvapivé výhře v Portu ve středečním třetím kole miliónové soutěže bezbrankovou remízu na půdě Glasgow Rangers a dál živí naději na postup. Stoptocentně úspěšný zůstal Olympique Lyon, který porazil Olympiakos Pireus.

Artmedia, která v předkole vyřadila Celtic Glasgow, dnes potrápila i jeho odvěkého rivala. Hrdinou zápasu byl brankář Čobej, který zneškodnil několik vyložených šancí. Na druhé straně mohl ze dvou ojedinělých protiútoků dát gól český útočník Lukáš Hartig, ale poprvé branku minul, podruhé ho zastavil nizozemský brankář Waterreus.

Hartig byl spolu s Alešem Urbánkem a střídajícím Danielem Tchuřem v dresu Artmedie jediným českým zástupcem, který dnes zasáhl do prestižní soutěže. Jen na lavičce náhradníků seděli Marek Jankulovski v Miláně, Daniel Zítka v Bruselu a trochu nečekaně i Petr Čech v Londýně.

Trenér Chelsea Mourinho poslal v prvních dvou kolech na hřiště navlas stejnou jedenáctku, ale v duelu s Betisem Sevilla udělal hned čtyři změny a tou nejméně očekávanou bylo nasazení italského brankáře Cudiciniho. Fanoušci na Stamford Bridge přivítali gólmana, který nedostává moc šancí ukázat své umění, bouřlivým potleskem. Za jako vždy perfektní obranou moc práce neměl a Chelsea v pohodě zvítězila 4:0. Mourinho sílu soupeře odhadl správně a zápas ukázal, že si mohl dovolit opory šetřit.

Seděl i Zítka

Z lavičky sledoval Ligu mistrů i druhý český gólman Daniel Zítka. V utkání s Liverpoolem dostal mezi tyčemi Anderlechtu přednost Belgičan Proto, ale už po dvaceti minutách lovil míč ze sítě. Francouz Cissé ho překonal střelou z voleje a podruhé během pěti dnů dal trenérovi Benítezovi jasně najevo, že si místo v základní sestavě zaslouží. Obhájce trofeje vyhrál 1:0 a drží krok s Chelsea.

Střelecký účet dne otevřel Brazilec Juninho a svým pověstným přímým kopem zařídil Lyonu vedení nad Olympiakosem Pireus už ve čtvrté minutě. Hosté sice vyrovnali, ale poslední slovo měl minutu před koncem Govou. Jeho střela znamenala, že francouzský mistr má stoprocentní bilanci a postup na dosah.

Brazilci hráli hlavní role i v divoké přestřelce v Istanbulu. Fábio ve službách Fenerbahce poslal domácí do vedení, ale jeho krajan Lincoln po změně stran v rozpětí tří minut stav otočil. Další Brazilec Márcio vyrovnal, pak Kuranyi využil neuvěřitelnou chybu domácího gólmana, ale Appiah stanovil konečné skóre na 3:3. Také jediným vyloučeným v dnešním programu byl Brazilec. Alex z Fenerbahce uviděl červenou kartu tři minuty před koncem.

Real senzaci nepřipustil

Nečekaně se vyvíjel zápas v Madridu, kde norský outsider z Trondheimu vyhrál první poločas 1:0. Ale hned po změně stran domácí bleskově udeřili. O vyrovnání se postarali Angličané Beckham s Woodgatem a kapitán Raúl strhl vedení na stranu Realu. Pro rekordmana Ligy mistrů to byl už 51. gól v této soutěži a určitě jeden z nejhezčích, jaký kdy dal. Obrat pak dokonaly Beckhamovy přímé kopy. Ten první poslal do sítě Helguera, při druhém tam zamířil sám anglický kapitán.

Zato AC Milán marně hledal klíč k houževnaté obraně Eindhovenu. Hosté udrželi bezbrankovou remízu, domácí přišli nejen o body, ale i o majitele Zlatého míče Ševčenka. Ukrajinský útočník ve druhém poločas odkulhal.

Ještě hůř dopadl druhý milánský klub. Inter oba předchozí zápasy vyhrál, ale v Portu, které dosud nezískalo ani bod, vyšel naprázdno. Na italský tým se přilepila smůla. Nejprve trefil míč Materazziho koleno a od něj se odrazil do sítě, pak Verón nešťastně tečoval střelu McCarthyho. Portugalec Figo mohl zápas proti svým krajanům ještě zdramatizovat, ale jeho střelu zastavila tyč. Inter měl místy drtivou převahu, na rohy vyhrál 10:0, ale to bylo všechno.

Liga mistrů - 3. kolo
Skupina E
AC Milán - PSV Eindhoven 0:0
Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 60000.
Fenerbahce Istanbul - Schalke 3:3 (1:0)
Branky: 14. Fábio, 73. Márcio, 79. Appiah - 59. a 62. Lincoln, 77. Kuranyi. Rozhodčí: Hamer (Luc.). ČK: 87. Alex (Fenerbahce). Diváci: 40000.
Tabulka
1. AC Milán31205:35
2. Fenerbahce31117:64
3. Eindhoven31111:34
4. Schalke 0430215:62
Skupina F
Olympique Lyon - Olympiakos Pireus 2:1 (1:0)
Branky: 4. Juninho, 89. Govou - 84. Kafes. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 38000.
Real Madrid - Rosenborg Trondheim 4:1 (0:1)
Branky: 48. Woodgate, 52. Raúl, 68. Helguera, 82. Beckham - 40. Strand. Rozhodčí: Bennett (Angl.). Diváci: 60000.
FC Chelsea - Betis Sevilla 4:0 (2:0)
Branky: 24. Drogba, 44. Carvalho, 52. J. Cole, 64. Crespo. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 36000.
RSC Anderlecht - FC Liverpool 0:1 (0:1)
Branka: 20. Cissé. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 22000.
Glasgow Rangers - Artmedia Bratislava 0:0
Rozhodčí: Daudén Ibáňez (Šp.). Diváci: 48000.
FC Porto - Inter Milán 2:0 (2:0)
Branky: 22. vlastní Materazzi, 35. McCarthy. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 38000.