Thun prohrál, do Poháru UEFA má ale blíž než Sparta

Až penalta Roberta Pirése z 88. minuty rozhodla v úterý o šťastném vítězství fotbalistů londýnského Arsenalu na hřišti Thunu. Švýcarský celek se tak v prosinci střetne v přímém souboji s pražskou Spartou o postup do Poháru UEFA. K tomu má ovšem blíž, za dva týdny na Letné mu stačí neprohrát.

Do osmifinále, v němž už byly před dnešními zápasy celky Arsenalu, Barcelony, Realu Madrid a Lyonu, dnes prošli fotbalisté Bayernu Mnichov, Juventusu Turín a Ajaxu Amsterodam.

Nejsvižnějším krokem dnes doběhl do další části soutěže Bayern Mnichov. Třebaže německý mistr postrádal v sestavě tvůrce hry Ballacka, rozdrtil Rapid Vídeň 4:0. Zraněného lídra týmu zastoupili v záloze Deisler se Schweinsteigerem a v zakončení Makaay. Ten Deislerovi nahrál na první gól, druhý pro Íránce Karímího, jenž za Ballacka zaskočil, připravil střídající Schweinsteiger. Pak začal řádit Makaay. Dostal dvě přihrávky za obranu Rapidu, šéfovanou Radkem Bejblem, a pokaždé si věděl rady.

Postup Juventusu zařídil Del Piero

Juventus čekal na svého spasitele do 80. minuty. Předtím trefil Trezeguet tyč a Nedvědovu ránu pod břevno Butina vyškrábl na roh. Novopečený kapitán české reprezentace pak naservíroval míč Del Pierovi mezi dva obránce a náhradník potrestaného Ibrahimovice vystřelil "Staré dámě" vítězství.

Thun dlouho držel s Arsenalem naději alespoň na bezbrankovou remízu. Od 35. minuty sice hrál bez vyloučeného kamerunského obránce Deumiho, který zezadu skolil unikajícího Van Persieho, ale odolával statečně. Teprve druhý faul na Van Persieho hosté potrestali a zůstávají stoprocentní. Hodzic v 87. minutě fauloval nizozemského útočníka v šestnáctce a penaltu proměnil Pires, jenž vyměnil dvacet minut před koncem krajana Henryho.

Manchester měl štěstí, že Lille nedokázalo doma porazit Benfiku. Ve skupině plné remíz hrál i anglický favorit na Old Trafford s Villarrealem 0:0 a zůstává mu naděje na postup.

Barcelona si zase s Brémami zastřílela, i když trenér Rijkaard tentokrát kanonýra Eto'oa nechal jen na lavičce. Zastoupili jej Gabri, Ronaldinho a Larsson. Na druhé místo za Barcelonu se posunulo výhrou v Aténách Udine, které zachránily dvě branky v 81. a v 83. minutě.

Liga mistrů - 5. kolo
Skupina A
Bayern Mnichov - Rapid Vídeň 4:0 (1:0)
Branky: 72. a 77. Makaay, 21. Deisler, 54. Karímí. Rozhodčí: Daudén Ibaňez (Šp.). Diváci: 66000.
Juventus Turín - FC Bruggy 1:0 (0:0)
Branka: 80. Del Piero. Rozhodčí: Styles (Angl.). Diváci: 9623.
1. Bayern Mnichov54019:312
2. Juventus Turín54019:412
3. FC Bruggy52035:66
4. Rapid Vídeň50052:120
Skupina B
FC Thun - Arsenal Londýn 0:1 (0:0)
Branka: 88. Pires z pen. Rozhodčí: Cortéz Batista (Portug.). ČK: 35. Deumi (Thun). Diváci: 31000.
1. Arsenal Londýn550010:215
2. Ajax Amsterodam531110:610
3. FC Thun51044:93
4. Sparta Praha50142:91
Skupina C
FC Barcelona - Werder Brémy 3:1 (2:1)
Branky: 14. Gabri, 26. Ronaldinho, 71. Larsson - 22. Borowski z pen. Rozhodčí: Larsen (Dán.). Diváci: 70000.
Panathinaikos Atény - Udinese Calcio 1:2 (1:0)
Branky: 45+1. Charalambides - 81. Iaquinta, 83. Candela. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 30000.