Němci zaváhali v kvalifikaci ME na Kypru

Němečtí fotbalisté v kvalifikaci mistrovství Evropy nečekaně zaváhali na Kypru a po středeční remíze 1:1 si připsali do tabulky skupiny D pouze bod. Německý tým se i tak dostal na první místo před české reprezentanty díky lepšímu skóre, promarnil však možnost vzdálit se výběru Karla Brücknera bodově.

Němci začali velmi dobře a rychle si vypracovali několik příležitostí, jejich aktivita vyústila v branku Ballacka. Německý kapitán se po rozehraném přímém kopu opřel do míče z 22 metrů a trefil se přesně k tyči. Jenže Kypřané do poločasu vyrovnali nejen hru, ale i skóre. I na druhé straně se prosadil také kapitán, útočník Okkas.

Ve druhé půli začali lépe domácí, ale rozhodnout mohly oba týmy. Ránu Schweinsteigera vykopli z brankové čáry domácí obránci a branka Kypřanů nebyla uznána kvůli předchozímu ofsajdu.

Irští fotbalisté podle očekávání doma přehráli San Marino a zvítězili 5:0 také zásluhou tří branek elitního útočníka Keana. Do kvalifikační skupiny D, ve které je i český národní tým, si tak připsali tři body a jsou čtvrtí se ziskem čtyř bodů.

První branku si hosté dali sami, když Reidův přímý kop nešťastně tečoval obránce Simoncini. Ještě do poločasu Irové získali tříbrankové vedení díky Doylově zásahu hlavou a první trefě Keana, který zasunul míč do branky podél gólmana. Po změně stran pak nejlepší střelec v historii irské reprezentace mířil přesně hned dvakrát. Nejprve proměnil pokutový kop a pět minut před koncem uzavřel hattrick hlavou po centru Reida.

Rusové se vedení skupiny neradovali dlouho

Ruští fotbalisté uzavřeli reprezentační rok středeční výhrou 2:0 v Makedonii a v kvalifikaci mistrovství Evropy si připsali tři body do tabulky skupiny E, kde se rázem ocitli na prvním místě. Dlouho tam ale nevydrželi a po výhře Chorvatů nad Izraelem přepustili vedení týmu z Balkánu.

Rusové zvítězili zásluhou povedeného vstupu do zápasu, který rozhodli během první půlhodiny. Nejprve se prosadil svým prvním reprezentačním gólem záložník Bystrov a vedení pak potvrdil útočník Aršavin, když po průniku Biljaletdinova trefil horní roh branky.

Chorvatsku pomohl k výhře 4:3 v Izraeli hned třemi zásahy naturalizovaný Brazilec Eduardo, který vrátil svůj tým zpět na první místo skupiny E. Pro Izraelce to byla první soutěžní prohra po patnácti utkáních. Naposledy podlehli v roce 2003 Francii.

Eduardo začal úřadovat za stavu 1:1. Do vedení dostal hosty ještě v prvním poločase, když mířil přesně hlavou. Stejně se prosadil i podruhé a třetí branku přidal z voleje po snížení Benajuna. Tato branka se nakonec ukázala jako rozhodující, neboť těsně před koncem se prosadil podruhé v zápase domácí Colautti, ale na vyrovnání již Izraelci neměli dostatek času.

Kvalifikace ME 2008
Skupina A
Finsko - Arménie 1:0 (1:0)
Branka: 10. Nurmela. Rozhodčí: Thompson (Skot.). Diváci: 10.000.
Belgie - Polsko 0:1 (0:1)
Branka: 19. Matusiak. Rozhodčí: Dougal (Skot.).
Portugalsko - Kazachstán 3:0 (2:0)
Branky: 8. a 85. Simao, 30. Ronaldo. Rozhodčí: Rogalla (Švýc.).
Kypr - Německo 1:1 (1:1)
Branky: 43. Okkas - 15. Ballack. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švé.). Diváci: 12.000.
Irsko - San Marino 5:0 (3:0)
Branky: 31., 57. z pen. a 85. Keane, 7. vlastní Simoncini, 24. Doyle. Rozhodčí: Isaksen (Faerské ostrovy).
Makedonie - Rusko 0:2 (0:2)
Branky: 18. Bystrov, 31. Aršavin. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Diváci: 16.500.
Izrael - Chorvatsko 3:4 (1:2)
Branky: 8. a 89. Colautti, 68. Benajun - 39., 54. a 73. Eduardo, 35. Srna z pen.. Rozhodčí: Gonzáles (Šp.). Diváci: 45.000.