Rubriky:

ME 2008

Policie už z českých přechodů vrátila první německé výtržníky

23. března 2007 10:21 - BERLÍN/HRADEC KRÁLOVÉ

Z hranic už jsou hromadně vraceni němečtí fotbaloví výtržníci mířící na sobotní kvalifikační zápas v Praze. Jen v pátek dopoledne zabránila bavorská policie 30 podezřelým fanouškům ve vstupu na české území. Policejní ředitelství v Mnichově zároveň informovalo, že 53 potenciálním násilníkům nařídilo povinnost hlásit se úřadům. Někteří z nich se podíleli v roce 2005 na potyčkách v Bratislavě po zápasu Německa se Slovenskem.

 

Ondřej Lazar Krynek

Na česko-polském hraničním přechodu v Harrachově nebyla ve čtvrtek do Česka vpuštěna čtveřice fanoušků. Chovala se prý agresivně k policistům, kteří jim odepřeli vstup do země. "Policisté zjistili, že se jedná o osoby, které se v Německu dopouštějí násilné trestné činnosti na fotbalových zápasech a mají tam z tohoto důvodu zákaz vstupu na utkání," řekla ČTK mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Hradci Králové Ivana Ježková.

Nelegální přechod nevyšel

Podle údajů mluvčí západočeské cizinecké a pohraniční policie Heleny Fajrajzlové nepustili němečtí policisté do ČR na čtyřech západočeských přechodech šestnáct osob. "Na Lískové se dva muži pokusili o nelegální přechod, protože věděli, že patří mezi problémové fanoušky, a měli by na hranicích problémy," řekla mluvčí. Podle ní přejeli jiní dva muži hranici autem a pak čekali na dva kamarády, kteří chtěli přejít mimo přechod. "Protože dlouho nešli, začali být nervózní a přejeli zpět do Německa," uvedla. Jejich chování bylo podezřelé policistům a znovu je kontrolovali. Zadržení pak vše prozradili. Němečtí policisté nato nepustili do Čech muže, kteří chtěli nelegálně přes hranice, ani jejich komplice.

O to, aby výtržníci mířící na zápas byli zadrženi už na hranicích, se od čtvrtka starají i skupiny německých federálních policistů. Asi 15 jich působí na hraničních přechodech a desítka jich je přímo v Praze, mimo jiné na letišti.

Policejní experti už rozpoznají všechny triky

Ve skupině německých policistů jsou podle německých médií experti, kteří se vyznají v násilné delikvenci a dovedou rozpoznat triky a záměry výtržníků. Vede ji zástupce policejní úřadovny v příhraničním bavorském Schwandorfu Uwe Landgrebe, který je v těchto dnech k zastižení na různých hraničních přechodech do Česka nejen v Německu, ale i v Polsku, Slovensku nebo Rakousku, přes něž by se mohli chuligáni pokoušet dostat do Česka.

Úkolem německých policistů je identifikovat výtržníky, čeští policisté pak už na popud německých kolegů zařídí to další. Kromě desítky německých specialistů však mají podrobné informace a pokyny identifikovat potenciální chuligány také všechny německé hraniční kontroly do Česka. Některé hlídky operují už v německém vnitrozemí.

Spolupráce obou ministerstev vnitra 

Němečtí policisté se na zápas pečlivě připravovali se zřetelem na výtržnosti, které němečtí fanoušci páchali v minulých letech na Slovensku nebo Slovinsku. Německé úřady odhadují, že do Prahy se může chystat až 1000 násilníků. Proto se prý spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble dohodl se svým českým protějškem Ivanem Langrem na úzké součinnosti. Ta fungovala i za loňského světového šampionátu v Německu.

"Zápas v Praze bereme velmi vážně," řekl vedoucí policejní informační centrály pro výsadky při sportovních zápasech Michael Endler listu Der Tagesspiegel. Jeho úřad registruje v Německu až 7000 potenciálních násilníků ve sportovním prostředí.

Němečtí policisté předpokládají, že se výtržníci, kteří se i přes veškerá opatření do Prahy dostanou, budou shromažďovat na určitých místech. Má jít zejména o zařízení s rychlým občerstvením nebo zábavní podniky. Vstupenky na zápas obvykle nikdo z nich nemívá.

ČTK

Zrušit


Časová osa: ME 2008

Filtr článků - ME 2008


Podsekce:

                   

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..