Skotsko má po výhře nad Ukrajinou blízko k postupu

Ve skupině B kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy se Skotsko nechce pustit šance na postup do Rakouska a Švýcarska, kde se bude šampionát odehrávat. V sobotním utkání domácí Skoti hostili Ukrajinu a vítězstvím 3:1 si stále drží náskok před pronásledovateli z Itálie a Francie.

Skoti na svého soupeře vlétli již od počátku utkání a stav po deseti minutách byl pro Ukrajinu hrozivý. Zásluhou Millera a McCullocha vedli totiž domácí již 2:0. Ukrajincům se podařilo snížit zásluhou Ševčenka ve 24. minutě. O pojistku v podobě třetího gólu pro domácí se postaral McFadden.

Ve druhém utkání skupiny B zatím vyhrála favorizovaná Francie na půdě Faerských ostrovů 6:0, což značí, že závěr této kvalifikace bude ještě hodně dramatický, jelikož papírově silnější Itálie večer hostí reprezentaci Gruzie a bodové rozdíly mezi těmito třemi favority jsou minimální.

Ve skupině E splnila roli favorita Anglie, když na domácím hřišti porazila Estonsko 3:0. Druhá branka domácích Wayna Rooneyho znamenala, že tento střelec protrhl svou střeleckou mizérii v národním týmu a trefil se do soupeřovy sítě po dlouhých třech letech.

Skupina A přinesla mírné překvapení, když domácí Arménie uhrála bod se Srbskem, které mělo velké ambice postoupit na mistrovství Evropy, ale ztrátou dvou bodů za bezbrankovou remízu si situaci významně zkomplikovalo. V dalším utkání této skupiny potvrdili roli favorita fotbalisté Purtagalska, kteří povinně vyhráli na půdě Azerbajdžánu 2:0.

Zajímavý souboj přinesl zápas skupiny G, ve které se střetli favorité Rumunska a Nizozemska. O zápase rozhodla jediná přesná trefa, když ve druhém poločase přesně trefil domácí Goian a Rumunsko tak vyhrálo 1:0.

Obhájci evropského prvenství Řekové si v Aténách poradili s Bosnou a Hercegovinou 3:2 a zvýšili svůj náskok v čele skupiny C už na čtyři body. Domácí poslal už po deseti minutách do vedení kanonýr Charisteas, ovšem rozluštění napínavé zápasové zápletky přišlo až po pauze. Nejprve sice v 54. minutě srovnal Hrgovič, jenže stejný hráč se nechal za dvě minuty vyloučit a stal se tak nešťastným hrdinou utkání.

Řekové nabídnutou přesilovku totiž hned za minutu využili, když se trefil Gekas, a v 73. minutě přidal pojistku Liberopulos. Oslabení Bosňané pak stihli v druhé minutě nastavení zásluhou Ibiševiče jen snížit. Exteplický kanonýr Džeko tentokrát zůstal jen na hostující lavičce, naopak na závěrečnou půlhodinu se dostal na hřiště jeho spoluhráč Merzič, nynější bek severočeského celku.

Skupina A
Arménie - Srbsko 0:0
Azerbajdžán - Portugalsko 0:2 (0:2)
Branky: 12. Alves, 45. Almeida
Belgie - Finsko 0:0
Polsko - Kazachstán 3:1 (0:1)
Branky: 55., 64. a 65. Smolarek - 20. Bjakov.
Řecko - Bosna a Hercegovina 3:2 (1:0)
Branky: 10. Charisteas, 49. Katsouranis, 73. Liberopulos - 54. Hrgović, 90. Ibišević