Nizozemci ve strhujícím zápase zdolali Francii a slaví postup do čtvrtfinále

BERN/PRAHA

„Skupina smrti“ má již před svými posledními zápasy prvního jistého postupujícího. Stali se jím Nizozemci, kteří po úvodní třígólové výhře nad Itálií dokázali vicemistrů světa z Francie nasázet dokonce čtyři branky, když triumfovali 4:1. Svěřenci Marco van Bastena si tak již v předstihu zajistili první místo ve skupině C. Země Galského kohouta bude naopak k postupu potřebovat zvítězit ve svém posledním zápase nad Itálií, remíza by jí totiž nejspíše nestačila.

Do sestavy Galského kohouta se vrátil kanonýr Thierry Henry, který úvodní duel s Rumunskem zmeškal kvůli svalovým problémům. V ofenzivě ho od úvodních minut podporoval zejména Ribéry, v páté minutě ale hlavou nedokázal přesně zamířit. Svou první šanci naopak přetavili v gól Nizozemci. Na rohový kop van der Vaarta si na bližší tyči nejlépe naskočil maličký Dirk Kuijt a Coupet byl bezmocný. Oranjes gól nabudil, Sneijderova rána prosvištěla jen těsně nad břevnem.

Francouzská defenziva navíc nepracovala optimálně, častokrát se v ní objevovala okénka. Jednoho z nich mohl využít znovu Kuijt, v těžké pozici ale mířil nad. Na začátku druhé poloviny úvodního dějství přišla i první obrovská příležitost Francouzů. Po centru Sagnola se ke střele prodral Govou, Van der Sar ale stačil včas sklapnout nohy a vyrazit míč na roh. To však bylo na dlouhé minuty vše, hra se odvíjela spíše ve středu hřiště bez náznaků šancí.

Po půlhodině hry z ničeho nic zahrozili Francouzi. Nejprve pálil z hranice vápna Govou, následně vychytal v dobré pozici pálícího Ribéryho Van der Sar. Galský kohout přebral iniciativu, Nizozemci se naopak stáhli a vyčkávali na vhodný moment k protiútoku.

Na začátku druhého poločasu se po zmatcích v nizozemské šestnáctce odrazil míč k Henrymu, jeho střelu z necelých deseti metrů neúmyslně rukou zblokoval Ooijer. Francouzský útočník se na sudím Fandelovi marně dožadoval odpískání penalty. Hned vzápětí <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000341&amp;playerId=8001699',event)">Malouda</span> chytrou přihrávkou za obranu vybídl k sólovému úniku Henryho, ten sice Van der Sara přehodil, spolu s ním však i celou branku.

Francouzi se ze snížení dlouho neradovali

<span>Naopak Oranjes svému soupeři uštědřili pořádnou lekci z produktivity - jejich druhá velká šance v zápase znovu skončila gólem. <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000324&amp;playerId=8004346',event)">Van Nistelrooy</span> se na polovině hřiště oku lahodící kličkou zbavil <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000341&amp;playerId=8001693',event)">Thurama</span>, míče se zmocnil <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000324&amp;playerId=8001583',event)">Robben</span> a po třicetimetrovém sprintu po levé straně předložil míč před opuštěnou branku <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000324&amp;playerId=8000538',event)">Van Persiemu</span>, pro kterého již nebyl problém skórovat. Fotbal tímto momentem nabral na tempu, šance se přelévaly ze strany na stranu.</span>

<span>V 71. minutě se Francouzům podařilo utkání zdramatizovat. Sagnol našel po úniku na pravé straně přesným centrem Henryho, kterému stačilo míč jen lehce tečovat. Francouzský kanonýr se tak dočkal již svého pětačtyřicátého reprezentačního gól. Radost však zemi Galského kohouta vydržela jen minutu. Robben svými kličkami ve vápně vygumoval Thurama a přesnou střelou vymetl pavučinky pravé šibenice <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000341&amp;playerId=8003208',event)">Coupetovy</span> brány. Nizozemští fanoušci v hledišti stadiónu v Bernu byli u vytržení a spustili své oslavné chorály.</span>

<span>Čtvrtý hřebík do francouzské rakve mohl přidat v poslední desetiminutovce Van Nistelrooy. Jeho chytrou hlavičku, kterou přeloboval Coupeta, však stihl francouzský gólman na poslední chvíli dostihnout a vyrazit ji na roh. Nizozemci se čtvrtého gólu přeci jen dočkali, v nastaveném čase upravil na konečných 4:1 výstavní ranou <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=599&amp;teamId=4000324&amp;playerId=8001581',event)">Sneijder</span>. Nizozemci tak slaví postup do čtvrtfinále z prvního místa, Francii naopak čeká v úterý klíčový duel s Itálií.</span>

<tbody><tr class="invert"><td>Nizozemsko - Francie 4:1 (1:0)</td></tr><tr class="highlight"><td><strong>Branky:</strong> 9. Kuijt, 59. Van Persie, 72. Robben, 90.+2 Sneijder - 71. Henry. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Ooijer - Makelele, Toulalan. Diváků: 30 777.</td></tr><tr><td><strong>Nizozemsko:</strong> Van der Sar - Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Engelaar (46. Robben) - Kuijt (55. Van Persie), Van der Vaart (78. Bouma), Sneijder - Van Nistelrooij. Trenér: Van Basten. </td></tr><tr><td><strong>Francie:</strong> Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Evra - Govou (75. Anelka), Toulalan, Makelele, Malouda (60. Gomis) - Ribéry - Henry. Trenér: Domenech.</td></tr></tbody>