Rubriky:

EURO 2012

Ruští fanoušci chystají před zápasem s Poláky demostrace

11. června 2012 16:20 - Varšava

Polská policie je na nohou před úterním fotbalovým zápasem Polska s Ruskem, jemuž má předcházet demonstrativní pochod ruských fanoušků ulicemi Varšavy. Podle polského tisku bude pořádek střežit speciálně povolaných 6000 policistů a vedení hlavního města se obává násilností.

 

Kacper Pempel, Reuters

"Situace je pro nás velkou výzvou. Možnost násilných střetů mezi skupinami fanoušků neustále analyzujeme," řekl na tiskové konferenci ve Varšavě polský ministr vnitra Jacek Cichocki.

Ruská média přinášejí z tábora ruských fanoušků znepokojivé zprávy. K protipolské demonstraci má údajně dojít už v úvodu úterního zápasu ME. V době, kdy budou na varšavském Národním stadionu znít státní hymny, má prý tvrdé jádro ruských fandů na tribuně rozvinout plakát s nápisem "Smolensk" a házet na plochu malá letadélka složená z papíru.

Akce má být ozvěnou sporu o odpovědnost za leteckou katastrofu u západoruského Smolensku, při níž se v dubnu 2010 zřítilo letadlo s polskou vládní delegací vedenou tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským. Vina za katastrofu je od té doby předmětem sváru mezi oběma zeměmi, část polské politické reprezentace označuje neštěstí za atentát zosnovaný Ruskem.

Se značnou nervozitou očekává varšavská policie pochod fanoušků ulicemi města, který má utkání předcházet. Tisíce Rusů v rudých tričkách mají do varšavských ulic vyjít už téměř čtyři hodiny před začátkem zápasu a v průběhu jejich průvodu policisté nevylučují provokace. Evropská fotbalová unie UEFA nicméně utkání Polska z Ruskem za rizikové neoznačila.

Podle ruských médií způsobili ruští fanoušci v Polsku už několik drobných incidentů. Čtyři z nich byli zadrženi ve Vratislavi kvůli rvačce v restauraci po pátečním utkání s Českem, dalších dvanáct je vyšetřováno kvůli útoku na pořadatele ve vratislavské aréně. Dvěma Rusům vratislavská policie zakázala vstup na tribuny.

ČTK

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..