Češi zaplavili Kolín, těší se na zápas s Ghanou

17. června 2006 15:05 - KOLÍN NAD RÝNEM

Západoněmecký Kolín nad Rýnem si nyní lze splést s jeho českým jmenovcem. Náměstí před místním dómem a okolní hospůdky s letními zahrádkami zaplavili čeští fanoušci s vlaječkami namalovanými na lících a oblečení do českých dresů. Ve stejných večer na kolínském stadionu nastoupí čeští fotbalisté na mistrovství světa proti Ghaně.

Podle posledních odhadů má do města nad Rýnem přijet až 30 000 Čechů, z toho až 14 000 na stadion, zbytek bude zápas sledovat v ulicích. Alespoň v počtu fanoušků byli dnes Češi proti ghanským v přesile.

V ulicích Kolína se skandovalo "My to dneska stejně vyhrajem, hej!". Zpíval se nejčastěji Vysoký jalovec. "V Kolíně to fotbalem žije," pochválil atmosféru před zápasem bubeník nejhlučnější party českých fandů Libor Lysec z Ostrova nad Ohří. "Naši kluci do toho fotbalu dávají všechno," řekl ČTK. "I my tady necháme všechno, třeba i všechny peníze. Je to jednou za život. Klidně nebudu mluvit čtyři dny, ale zafandím si," doplnil jeho kolega.

Také Ghana bude mít podporu

Fanoušci Ghany se v českém rudém moři v Kolíně ztráceli jako opuštěné ostrovy. "Je to pro nás poněkud drahé. Ale je to poprvé, co jsme se kvalifikovali na mistrovství světa, a náklady proto pro mě nejsou podstatné," uvedl jeden z mála ghanských fanoušků William.

"Kdyby se dostali z předkola, bylo by to poprvé v historii, a vzhledem k tomu, že příští rok je 50. výročí ghanské nezávislosti, znamená to hodně," dodal Alex Addae-Brobbey Jr. z kmene Ašanti. Ghanské mužstvo by podle něj mělo vsadit na rychlou agresivní hru a dobrou organizaci.

Na stadion přijdou hlavně Ghaňané žijící v Německu a navíc africké mužstvo podporuje spousta Němců. "Mohli by aspoň dokázat, že africký fotbal není tak pozadu za evropským a jihoamerickým," mínil další zastánce ghanského mužstva Richard Stobbs.

Ghaňany navíc podpoří příznivci fotbalu z ostatních afrických států. "Moje země není na šampionátu. Jsem z Jihoafrické republiky, a tak fandím jednomu z afrických týmů. Šance jsou tak 50 na 50," vyslovil optimistickou prognózu fanoušek Koki s ghanskou vlajkou přes ramena. "Ale příště bude mistrovství světa u nás, a to už budu samozřejmě fandit domácím," dodal.

Lze očekávat nápor

Drtivá většina českých fanoušků se vydala na cestu do Německa až dnes, a do města neustále přijíždějí další. Česká policie v Kolíně se obává, že kvůli vysokému počtu fanoušků dojde k přeplnění veřejných prostranství s velkoplošnými obrazovkami. Nápor na místech, kde lze zápasy sledovat, z minulých dní už přiměl některá města včetně Kolína nad Rýnem, aby rozšířila počet velkoplošných obrazovek po městě. Cena lístku na večerní zápas se na černém trhu vyšplhala na 300 eur, tedy na 9000 korun, a v oběhu jsou i lístky falešné.

Ne všechny ale přemohla euforická nálada. "Je to trochu namáhavé," připustila servírka v kavárně před kolínskou katedrálou, kterou kompletně obsadili čeští fanoušci a z níž se co chvíli ozývalo: "Kdo neskáče není Čech! Hop, hop, hop!" a další typické pokřiky.

ČTK

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006


Patička stránky: