Podolski byl zvolen nejlepším mladým hráčem mistrovství

7. července 2006 12:25 - BERLÍN

Německý útočník Lukas Podolski získal ocenění pro nejlepšího mladého hráče mistrovství světa ve fotbale. Dvacetiletý útočník s polskými kořeny dal na turnaji tři branky. U členů technické skupiny FIFA dostal přednost před pěticí Cesc Fábregas, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Luis Valencia a Tranquilo Barnetta, kteří byli také v nominaci.

V anketě fanoušků na internetu získali nejvíc hlasů Valencia z Ekvádoru, Portugalec Cristiano Ronaldo a Argentinec Messi. Další tři hráče dodala technická komise, jejíž členové analyzují jednotlivé zápasy na šampionátu. Čtrnáctičlenná porota, v níž byl i bývalý trenér československé reprezentace Slovák Jozef Vengloš, pak rozhodla, že nejlepší je Podolski.

Internetové hlasování fanoušků bylo ovlivněno anglickými příznivci, kteří se snažili zabránit tomu, aby cenu obdržel Portugalec Cristiano Ronaldo. Na něj mají spadeno od konfliktu s Angličanem Rooneyem, a tak posílali hlasy Valenciovi, který nakonec hlasování vyhrál.

Podolski splnil všechna kritéria

O cenu se mohl ucházet jen fotbalista narozený po 1. lednu 1985. Dalším kritériem volby jsou nejen čistě fotbalové kvality, ale i charisma, smysl pro fair play a radost ze hry. "Lukas Podolski je hráč, který splňuje všechna tato kritéria," řekl bývalý mistr světa Lothar Matthäus.

Podolski je největším talentem německého fotbalu. V národním týmu se objevil již v osmnácti letech a to jako hráč druholigového Kolína nad Rýnem, když na svém kontě neměl ani jeden start v první německé lize. Od roku 1975 tak byl prvním hráčem z druhé ligy, který oblékl reprezentační dres.

"Princ Poldi," jak mu říkají němečtí fanoušci, pomohl v předminulé sezoně Kolínu nad Rýnem 24 brankami k postupu do bundesligy. Poté odmítal nabídky předních evropských klubů, ale návratu svého týmu do druhé ligy nezabránil. Ještě před mistrovstvím se upsal Bayernu Mnichov.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006