Rubriky:

MS 2006

Trenér Lippi po zisku titulu u italské reprezentace skončil

12. července 2006 12:03 - ŘÍM

Trenér italské fotbalové reprezentace Marcello Lippi tři dny po zisku světového titulu odstoupil z funkce. Dnes to oznámila národní fotbalová federace. Hlavním kandidátem na uvolněný post je podle italských médií Alberto Zaccheroni, který má bohaté zkušenosti z klubové úrovně.

Lippimu na konci července vyprší smlouva a rozhodl se, že ji neprodlouží. "Na konci mimořádné profesionální a lidské zkušenosti, zkušenosti s vedením výjimečných hráčů, jsem přesvědčen, že moje role vůdce italského národního týmu skončila," uvedl kouč v oficiálním prohlášení.

Podle agentury AP ho k odchodu vedly především útoky, jimž musel čelit kvůli zapletení syna Davida do korupční aféry v italském fotbale. Davide Lippi je vyšetřován kvůli své činnosti v hráčské agentuře GEA, která je podezřelá z nekalých obchodních praktik využívajících výhružky a násilí.

Jeho otec sice dlouho působil v Juventusu, který je namočen do korupčního skandálu, ale vyšetřovatelé jej za podezřelého nemají. Přesto tisk o jeho vině neustále spekuluje, a to byla podle Lippiho slov jedna z příčin jeho rezignace.

Manchester trénovat nebude

Osmapadesátiletý kouč odmítl o své budoucnosti mluvit bezprostředně po vítězném finále s Francií, nejprve chtěl jednat se svazovými funkcionáři. Podle úterních informací měla být schůzka s místopředsedou národní federace Giancarlem Abetem odložena na konec týdne, ale nakonec se rozhodlo už ve středu.

Abete mu poděkoval za to, že jako mimořádný profesionál vedl tým i v obtížné situaci, která nyní v italském fotbale panuje. A potvrdil to, o čem informoval tisk před zápasem s českými fotbalisty. "Řekl mi, že je rozhodnutý skončit, jakkoliv šampionát dopadne," uvedl.

Odchod Lippiho od národního týmu prý v žádném případě neznamená konec jeho kariéry. Už na pondělní tiskové konferenci v Německu zdůraznil, že hodlá v trenérské práci pokračovat. Kde, to ale neřekl. Podle italských médií si vezme delší volno. Lippi vyvrátil zprávy o tom, že by mohl společně s Alexem Fergusonem trénovat Manchester United, protože neumí anglicky.

Každopádně má pro další práci tu nejlepší vizitku. Za dva roky na italské lavičce prohrál národní tým jen při jeho premiéře na Islandu a pak na začátku kvalifikace na Slovinsku. "Chtěl bych všem poděkovat za důvěru, kterou mi prokázali. Díky ní jsem mohl svou práci korunovat výsledkem, který zůstane v srdcích fanoušků," řekl Lippi na rozloučenou. Hned poté, co své rozhodnutí oznámil, šel navštívit svého bývalého svěřence Gianluku Pessotta, který leží po pokusu o sebevraždu ve velmi vážném stavu v nemocnici.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2006

Filtr článků - MS 2006