Kodaň

Fotbalisté Dánska remizovali v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014 doma s Bulharskem 1:1. Skandinávský tým ve skupině B zůstal na čtvrtém místě za Českou republikou, kterou v pátek porazil 3:0. Druzí Bulhaři udrželi neporazitelnost a ztrácejí už tři body na Itálii. Ta vyhrála díky dvěma brankám Maria Balotelliho 2:0 na hřišti poslední Malty a se třinácti body si upevnila vedení. Spolu s ČR a Dánskem mají poslední vicemistři Evropy o jedno odehrané utkání méně než Bulharsko.

Dánsko - Bulhrasko

Dánové nezačali po oslnivém vítězství v Olomouci nijak slavně a celý první poločas do Bulharů marně bušili. Jižané se nedopouštěli takových kiksů v obraně jako Češi minulý týden a šest minut po přestávce dokonce sami udeřili. Uzdravený obránce Stanislav Manolev oslavil premiérový letošní start za národní tým nechytatelnou bombou z malého vápna a Bulhaři vedli v Kodani 1:0.

V 63. minutě odpískal turecký sudí Aydinus penaltu za problematické sražení dánského hráče v pokutovém území a stoper Daniel Agger zajistil svému týmu stejný výsledek jako v říjnovém duelu v Sofii. Zda dánský fotbalista sražení přifilmoval, teď může být už jedno. Českému týmu alespoň o další kousek pootevřel bránu na šampionát.

Balotelli zařídil Itálii výhru

Itálie se na Maltě prosadila už v osmé minutě, kdy penaltu proměnil Balotelli. Za osm minut mohl srovnat z dalšího pokutového kopu domácí Michael Mifsud. V souboji kapitánů však neuspěl a nepřekonal gólmana Gianluigiho Buffona, který penaltu faulem zavinil.

V poslední minutě prvního poločasu pojistil náskok hostů druhým zásahem útočník AC Milán Balotelli. Hráči "Azzurri" proti outsiderovi, jenž prohrál v kvalifikaci i popáté, zopakovali výsledek z úvodního zářijového zápasu v Itálii.

Nizozemsko rozebralo Rumuny

Nizozemsko udrželo stoprocentní bilanci i v šestém kvalifikačním duelu a Rumuny doma deklasovalo 4:0. Dvakrát se v Amsterodamu prosadil Robin van Persie, jenž navíc připravil branku Rafaelu van der Vaartovi. V nastavení uzavřel skóre Jeremain Lens."Oranjes" mají už sedmibodový náskok na druhé Maďarsko.

Kazachstán s českým trenérem Miroslavem Beránkem prohrál v Norimberku s favorizovaným Německem 1:4 a nenapravil páteční domácí porážku 0:3. Beránkovo mužstvo získalo ze šesti duelů jediný bod a se skóre 2:15 je v tabulce předposlední před Faerskými ostrovy.

Za neporažené Německo se v úvodní půlhodině prosadili hráči Dortmundu Marco Reus, Mario Götze a Ilkay Gündogan, minutu po přestávce snížil Heinrich Schmidtgal, ale v poslední minutě pojistil výhru druhým zásahem Reus. Západní soused ČR vede skupinu C s pěti výhrami ze šesti zápasů.

Španělé zdolali Francii

Možná klíčový duel skupiny I zvládli Španělé, kteří vyhráli na hřišti Francie 1:0 a napravili tak předchozí překvapivou remízu s Finskem. O zisk cenných tří bodů se zasloužil barcelonský útočník Pedro, který po hodině hry zaznamenal jediný gól utkání. Snahu Francie o vyrovnání zhatil čtvrt hodiny před koncem mladík Pogba dvěma žlutými kartami a následným vyloučením během jedné minuty. Španělé se tak ujali vedení v tabulce skupiny o bod právě před Francií.

Ve skupině H si postupový boj zkomplikovala Anglie, která neudržela vedení na hřišti Černé Hory a po remíze 1:1 zůstala na druhém místě tabulky o dva body za dnešním soupeřem.

Utkání kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:
Skupina A:
Novi Sad: Srbsko - Skotsko 2:0 (0:0)
Branky: 59. a 65. Djuričič. Rozhodčí: Vad (Maď.).
Swansea: Wales - Chorvatsko 1:2 (1:0)
Branky: 21. Bale z pen. - 77. Lovren, 87. Eduardo. Rozhodčí: Banti (It.).
Brusel: Belgie - Makedonie 1:0 (0:0)
Branka: 63. Hazard. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).
Skupina B:
Jerevan: Arménie - ČR 0:3 (0:0)
Branky: 47. a 81. Vydra, 90.+4 Kolář. Rozhodčí: Balaj - Nica, Gheorghe (všichni Pol.). ŽK: Kazarjan, Movsisjan (oba Arm.). Diváci: 15.000.
Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan, Voskanjan, Aleksanjan - Muradjan (78. Manojan), Mchitarjan, Pizzelli - Manučarjan (50. Özbiliz), Movsisjan, Kazarjan (60. Sarkisov). Trenér: Minasjan.
ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok (43. Suchý), Kadlec, Limberský - Darida (85. Jiráček), Plašil, Hübschman, Rosický - Vydra, Lafata (74. Kolář). Trenér: Bílek.
Kodaň: Dánsko - Bulharsko 1:1 (0:0)
Branky: 63. Agger z pen. - 51. Manolev. Rozhodčí: Aydinus (Tur.).
Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Stokholm, Zimling (86. Makienok) - Rommedahl (54. Jörgensen), Eriksen, Krohn-Dehli (69. Schöne) - Cornelius. Trenér: Olsen.
Bulharsko: Michajlov - I. Milanov, Bodurov (23. Dimitrov), Ivanov, Minev - Djakov - Manolev (87. Gargorov), Gadžev, Popov (70. Iliev), G. Milanov - Tonev. Trenér: Penev.
Ta'Qali: Malta - Itálie 0:2 (0:2)
Branky: 8. z pen. a 45. Balotelli. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).
Malta: Haber - Briffa, Dimech, Muscat, Sciberras - Schembri, Camilleri, Failla (82. Cohen), Caruana, Herrera - Mifsud (88. Vella). Trenér: Pietro.
Itálie: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, De Sciglio - Marchisio, Pirlo, Montolivo - Giaccherini (61. Candreva), Balotelli (86. Gilardino), El Shaarawy (75. Cerci). Trenér: Prandelli.
Skupina C:
Dublin: Irsko - Rakousko 2:2 (2:1)
Branky: 25. z pen. a 45. Walters - 11. Harnik, 90.+1 Alaba. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.).
Norimberk: Německo - Kazachstán 4:1 (3:0)
Branky: 23. a 90. Reus, 27. Götze, 31. Gundogan - 46. Schmidtgal. Rozhodčí: Özkahya (Tur.).
Skupina D:
Tallinn: Estonsko - Andorra 2:0 (1:0)
Branky: 45.+1 Anier, 61. Lindpere. Rozhodčí: Valášek (SR).
Istanbul: Turecko - Maďarsko 1:1 (0:0)
Branky: 63. Yilmaz - 71. Bode. Rozhodčí: Mažič (Srb.).
Amsterodam: Nizozemsko - Rumunsko 4:0 (1:0)
Branky: 56. a 65. z pen. Van Persie, 12. Van der Vaart, 90. Lens. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).
Skupina F:
Baku: Ázerbájdžán - Portugalsko 0:2 (0:0)
Branky: 63. Bruno Alves, 79. Almeida. Rozhodčí: Marriner (Angl.). ČK: 55. Alijev (Ázerb.).
Belfast: Severní Irsko - Izrael 0:2 (0:0)
Branky: 77. Rafaelov, 84. Ben Basat. Rozhodčí: Kaasik (Est.).
Skupina H:
Oděsa: Ukrajina - Moldavsko 2:1 (0:0)
Branky: 61. Jarmolenko, 71. Chačeridi - 80. Suvorov. Rozhodčí: Hansen (Nor.). ČK: 90. Stěpaněnko (Ukr.).
Varšava: Polsko - San Marino 5:0 (2:0)
Branky: 21. a 50. obě z pen. Lewandowski, 28. Piszczek, 61. Teodorcyk, 90. Kosecki. Rozhodčí: Johnsen (Nor.).
Podgorica: Černá Hora - Anglie 1:1 (0:1)
Branky: 76. Damjanovič - 8. Rooney. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).