Rubriky:

MS 2014

Fanoušci, odpusťte, žadonil gólman potupených mistrů Casillas

19. června 2014 00:55 - Rio de Janeiro/Praha

Potupa, zmar. Ani ve snu je něco takového nenapadlo. Ale stalo se. Španělští fotbalisté už mají jasno o kompletní podobě svého programu na MS v Brazílii. Ještě zápas s Austrálií a hajdy domů! A žádný triumfální návrat to nebude. S tím se po dvou prohrách musejí smířit. "Žádáme fanoušky o odpuštění," nasadil prosebný tón po nezdaru s Chilany (0:2) brankář obhájců titulu Iker Casillas.

 

Dylan Martinez, Reuters

Přitom to vypadalo jako výstavní rok španělského fotbalu, když madridské kluby ovládly Ligu mistrů. Nic nenasvědčovalo tomu, jaký výsledkový propadák o pár týdnů později zaznamenají svěřenci Vicente del Bosqueho.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

"Nemůžeme si stěžovat, že si vypadnutí nezasloužíme, soupeř byl lepší," viděl jasně kouč i přesto, že jeho tým měl šance. Proti Chile, před tím i proti Nizozemcům, kdy po jejich neproměnění přišel drsný zlom.

"Hodnotit budeme souhrně a později. Ale ukázali jsme i charakter, tlačili jsme se dopředu. Neměli jsme ovšem vůbec žádné štěstí před brankou," pokračoval trenér. Znovu však uznal: "Na mistrovství jsme pokaždé byli horší než soupeř."

Nebyla síla, která by dopravila balón do chilské brány, byť k tomu mnohokrát bylo blízko. Na druhé straně Casillas předvedl smolný zákrok, který vedl ke gólu, jímž Chilané zvyšovali své vedení. Balón po střele Alexise Sáncheze vyrazil vyrazil přímo k Charlesi Aránguizovi, který skóroval bodlem.

"Tato parta hráčů si nezasloužila skončit takovým způsobem. Je to tvrdá rána a musíme se s ní vyrovnat," posteskl si nešťastný strážce španělské brány.

Drsný pád z trůnu

Španělsko, které ovládlo minulý světový šampionát v roce 2010 a předešlá dvě ME v letech 2008 a 2012, utrpělo dvě porážky po sobě naposledy v roce 2006. Tehdy v kvalifikaci evropského šampionátu podlehlo v Severním Irsku a poté ve Švédsku.Teď to přišlo krajně nevhod.

Ale výpadky šampiónů už jsou takřka běžné. Hned na třech z posledních čtyř MS skončil držitel zlata už v základní skupině. V roce 2002 takhle dopadla Francie, na předchozím mistrovství v JAR se to přihodilo Itálii, teď Španělům, kteří dostali za dva zápasy sedm gólů, více než předešlých třech vítězných turnajích dohromady. Prohru v prvních dvou duelech následné vrcholné akce zaznamenal obhájce trofeje vůbec poprvé. Opravdu drsný pád z trůnu...

"My jsme za výsledky zodpovědní, ale zároveň jsme i těmi prvními, kdo cítí bolest a frustraci. Nyní nezbývá nic jiného, než se dívat do budoucnosti, musíme se soustředit na to, co je na tomto týmu dobré," snažil se v útrobách Maracaná hledat východisko pro španělský tým Casillas.

Zato Chilané mohli jásat nad jistým postupem, který s ohledem na jména v týmu není až takovým překvapením. Šokem ale je, že se zrodil v takové pohodě a tak rychle.

"V naší práci ale nemůžeme ustat, teď je naším úkolem vyhrát skupinu," velel hned kouč Jorge Sampaoli, pod jehož vedením tým začal nebývale šlapat. "Dál chceme jít z prvního místa, takže je potřeba porazit i Nizozemce," připojil se útočník Alexis Sánchez.

vap, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: MS 2014

Filtr článků - MS 2014


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..