Rubriky:

MS 2014

Trumf v rozstřelu! Argentinský gólman Romero sáhl po taháku do trenýrek a měl jasno

10. července 2014 21:23 - Sao Paulo/Praha

Mrknul na střelce, sáhl do trenýrek a měl jasno. Soupeře při penaltách v semifinále MS argentinský brankář Sergio Romero doslova přečetl. A vychytal. Televizní záběry odhalily, jak gólman před první nizozemskou penaltou v podání Rona Vlaara nenápadně čte poznámky, které posléze ukryl zase do oblečení.

 

Ricardo Moraes, Reuters

Vlaara vyřešil a papírky mu zjevně pomohly i později. Nepochodil proti němu ani zkušený matador Wesley Sneijder ve třetí sérii. Jen Arjen Robben a Dirk Kuijt oklamali strážce argentinské branky, který před tím v normální hrací době už potřetí za sebou neinkasoval, což ovšem při propracovaném defenzivním herním stylu Argentiny pro mnohé nemuselo být zase až tak ohromujícím faktem.

Vytvořte si tým na MS ve fotbale! Každý den rozdáváme ceny!

Mnohými byl dokonce brankář Sampdorie, z níž v minulé sezóně hostoval coby nepříliš vytěžovaný náhradník v Monaku, brán jako jasná argentinská slabina. Ale když šlo do tuhého, podržel fantasticky.

Shodou okolnosti proti kouči, který byl jeho spasitelem a rádcem v první sezóně v Evropě. Právě Louis van Gaal, nyní trenér Nizozemců, vedl Romera v Alkmaaru v letech 2007 až 2009.

Van Gaalovi je vděčný

"Jsem mu nadosmrti vděčný," připomínal po zvládnutém semifinále Romero. Van Gaalovi dokonce prý zašel poděkovat do šatny.  "Když jsem v roce 2007 přišel do Alkmaaru, byl jsem cizinec. V šatně jsme museli mluvit jen nizozemsky, ale Van Gaal na mě mluvil španělsky. V prvním těžkém období byl mým zachráncem, a proto s ním mám dobrý vztah," vysvětloval.

"Bolí to, vždyť chytat penalty jsem ho naučil já," posteskl si po boji Van Gaal, který kvůli vyčerpaným střídáním nemohl tentokrát sáhnout k nasazení náhradního gólmana Tima Krula, který ve čtvrtfinále v rozstřelu potvrdil roli specialisty na pokutové kopy a zdeptal Kostaričany.

Teď se penaltová loterie obrátila proti Nizozemcům. Romero tomu dodal sofistikovaný rozměr, když využil pečlivé záznamy o tom, jak kdo kope. "Radou pomohli i náhradníci," dával najevo vděk Marianu Andújarovi a Agustínu Oriónovi.

Ale nebyl zdaleka první, kdo zalovil ve své databázi. Tahákem si na MS kdysi pomohl i německý gólman Jens Lehmann. Ten shodou okolností proti Argentině ve čtvrtfinále MS 2006 vyčetl z taháku, jak vyzrát na Roberta Ayalu a Estebana Cambiassa. Na postup to tehdy Němcům také stačilo. A tahák se stal věcí veřejnou, dokonce byl vydražen na 1,3 miliónu dolarů na charitativní aukci.

vap, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..