Rubriky:

Ostatní

Se zesnulým Adamcem se přišly rozloučit tisíce lidí, kondolenci poslal i Pelé

4. ledna 2019 16:53 - Trnava

Na fotbalovém stadionu úřadujícího slovenského mistra v Trnavě se v pátek konalo poslední rozloučení s Jozefem Adamcem, který zemřel 24. prosince ve věku 76 let. U hrací plochy byla vystavena rakev s ostatky někdejšího fotbalisty a trenéra a dres s číslem 10, které Adamec nosil. Se stříbrným medailistou z MS 1962 v Chile se přišlo rozloučit několik tisíc lidí, nechyběli mezi nimi šéf Slovenského fotbalového svazu Ján Kováčik či bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.

 

Dalibor Glück, ČTK

„Byla to velká osobnost trnavského fotbalu," řekl Ján Trvaj, který přišel na stadion s kyticí. Se slavným fotbalistou se loučili členové rodiny, představitelé slovenského fotbalového svazu, trnavského klubu, představitelé pražské Dukly, bývalí i současní fotbalisté a fanoušci.

Adamce ale uctily i brazilské hvězdy v čele s Pelém. Do Trnavy poslaly kondolenční tablo. Adamec a Pelé hráli proti sobě dvakrát. Poprvé ve skupině světového šampionátu 1962 v Chile a podruhé na mistrovství světa 1970 v Mexiku. Slavné finále v Chile však oba proseděli na lavičce. Tehdy dvacetiletého Adamce trenér nepostavil a Pelé byl zraněn.

Církevní obřad vedl trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Dalibor Glück

Smuteční scénu na trnavském stadionu dotvářela velká fotografie zesnulé fotbalové legendy a dres s číslem 10, velkoplošné obrazovky promítaly Adamcovy fotografie a záběry z období jeho hráčské kariéry. V úvodu zazněla skladba Jednoho dne se vrátíš v podání Věry Špinarové, pak píseň Karola Duchoňa Volám ťa, láska a Ave Maria od Lucie Bílé. Církevní obřad celebroval arcibiskup Ján Orosch.

"Status legendy vám zůstane. Ať je vám slovenská země lehká, odpočívejte v pokoji," řekl v projevu šéf trnavského klubu Marek Ondrejka. V závěru odzněla klubová hymna Il Silenzio a rakev opustila stadion v doprovodu bývalých i současných fotbalistů Trnavy. Fanoušci na tribuně v té chvíli odpálili rudé světlice.

Choreo trnavských fotbalových fanoušků při rozlučce ze zesnulovou klubovou legendou Jozefem Adamcem.

Dalibor Glück

Adamec byl legendou trnavského, slovenského a československého fotbalu, stříbrný medailista  z MS1962 v Chile. Po ukončení hráčské kariéry byl úspěšným trenérem. Adamec debutoval v nejvyšší československé soutěži v sedmnácti letech pod vedením trenéra Antona Malatinského. Během kariéry dokázal získat sedm mistrovských titulů. Dvakrát slavil během vojny v dresu Dukly Praha, pětkrát pak vyhrál ligu se Spartakem Trnava. Čtyřikrát vyhrál soutěž ligových kanonýrů. V nejvyšší soutěži nastřílel 170 branek.

Za národní tým nastoupil do 44 utkání. Památný byl zápas s Brazílií z 23. června 1968, kdy hattrickem pomohl k výhře Československa 3:2. Zahrál si na dvou světových šampionátech. V roce 1962 v Chile se mohl radovat z úspěchu, když se stal s reprezentací vicemistrem světa.

Několik tisíc lidí se přišlo rozloučit se zesnulou legendou slovenského fotbalu Jozefem Adamcem. Mnozí přinesli květiny a věnce.

Dalibor Glück

Po ukončení hráčské kariéry byl Adamec trenérem řady klubů na Slovensku i v Česku, v letech 1999 až 2001 byl na lavičce slovenské reprezentace. Jako hráč i trenér poutal pozornost svým temperamentem, emotivními výroky i disciplinárními přestupky. V anketě o slovenského fotbalistu století obsadil Adamec druhé místo za Jánem Popluhárem.

Pietní místo před stadionem Spartaku Trnava.

Dalibor Glück

Ivan Vilček , Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.