Rubriky:

Ostatní

Obžalovaní v kauze bývalého 1. FC Synot dostali podmíněné tresty

11. října 2007 15:03 - KROMĚŘÍŽ

Kroměřížský soud ve čtvrtek udělil všem deseti obžalovaným v korupční aféře někdejšího fotbalového klubu 1. FC Synot podmíněné tresty od tří do deseti měsíců. Vedle toho dostali i pokuty v rozmezí od 50 000 do 350 000 korun. Uložení podmíněného odnětí svobody znamená pro všechny obžalované zpřísnění trestů, proti kterým se vloni v lednu odvolali.

 

PRÁVO - Jiří Růžička

V kauze figuruje sedm rozhodčích a trojice bývalých funkcionářů. S výjimkou někdejšího majitele uherskohradišťského klubu Iva Valenty mají všichni obžalovaní z rozhodnutí soudu i zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od 2 do 5 let.

Obžalovaní se podle soudu dopustili trestných činů podplácení nebo přijímání úplatků. Podle soudce Karla Rašína jejich vinu spolehlivě prokázaly odposlechy. Nikdo z obžalovaných se ve čtvrtek líčení nezúčastnil, kromě státního zástupce verdikt vyslechl jen obhájce někdejšího majitele klubu Iva Valenty. Podle předchozích vyjádření advokátů lze očekávat, že se všichni obžalovaní proti rozsudku odvolají.

Státní zástupce Pavel Pukovec si ponechal lhůtu pro podání odvolání. "Rozhodnutí soudu o vině je zcela správné. Co se týče rozhodnutí o trestu, bylo přísnější než při předchozím řízení, nicméně nebylo úplně v souladu s představou obžaloby. Odůvodnění soudu je ale logické, proto zvážím, jaký zvolím další postup," řekl ČTK Pukovec.

Největší trest dostal rozhodčí Zejda

Podle Rašína se nikterak nezměnila důkazní situace oproti lednu loňského roku, kdy kroměřížský soud vynesl v kauze první rozsudek. Tehdy soudce uložil deseti obžalovaným peněžité tresty od 50 000 do 300 000 korun, doplněné většinou zákazy činnosti ve fotbale. Nyní Rašín přistoupil i k uložení podmíněných trestů, které navrhoval státní zástupce.

"Soud přihlédl k rozhodnutí okresního a krajského soudu v Ostravě, které za korupci ve fotbale v květnu pravomocně odsoudily obžalovaného Zejdu na sedm měsíců podmíněně. Vzhledem k tomu mu byl uložen souhrnný trest a adekvátní tresty i ostatním," poznamenal Rašín.

Největší trest, 10 měsíců podmíněně, dostal rozhodčí Václav Zejda. Jeho kolegové Bohuslav Krátký a Jaromír Hlaváč mají osmiměsíční podmínku, trest na půl roku obdrželi Stanislav Hruška, Eduard Cichý, Petr Řehoř a bývalý sportovní ředitel klubu Jaroslav Hastík. Sudímu Petru Dvořáčkovi soud uložil podmíněný trest na pět měsíců, čtyři měsíce obdržel Valenta a další bývalý funkcionář klubu Igor Štefanko dostal trest ještě o měsíc kratší.

Peněžitý trest 350 000 korun dostal Valenta, 200 000 Zejda, 100 000 musí zaplatit Hastík, Hruška, Hlaváč a Krátký, trest 50 000 korun dostal funkcionář Štefanko a sudí Dvořáček, Cichý a Řehoř. Hastík navíc nesmí pět let působit jako funkcionář ve fotbalovém svazu včetně okresní úrovně, stejný trest na dva roky postihl i Štefanka. Zákaz výkonu funkce dostali i všichni rozhodčí. Zejda nesmí na fotbalový trávník s píšťalkou pět let, tři roky nesmí jako sudí působit Hruška, Hlaváč a Krátký, dvouletý trest soud uložil Cichému, Řehořovi a Dvořáčkovi.

Rašín: Odposlechy byly získány v souladu se zákonem

Státní zástupce všem navrhoval podmíněné tresty v délce od šesti až do 12 měsíců, peněžité tresty od 50 000 do 500 000 korun a s výjimkou Valenty i několikaleté zákazy činnosti. Obhajoba zase žádala zprošťující rozsudek, když opět zpochybnila odposlechy telefonních hovorů. Podle Rašína však byly získány v souladu se zákonem. "Soud má za to, že výrazy v hovorech jako jsou 'ryby', 'kapříci', 'poprašek' či 'dotace na výhru' znamenají úplatky," poznamenal Rašín.

Kroměřížský soud se případem zabýval od dubna 2005. První rozsudek ve věci vynesl na začátku loňského roku. Krajský soud, k němuž se odvolali všichni obžalovaní i státní zástupce, ale případ vrátil do Kroměříže. Okresní soud se jím znovu zabývá od června 2006. Důvodem vrácení případu byla hlavně skutečnost, že soud krátil právo na obhajobu obžalovaného Iva Valenty. Většinu důkazů tak soud musel provést znovu. V Kroměříži tak opětovně vypovídali svědkové, znovu zazněly i odposlechy.

Soudce také několik měsíců čekal na připojení spisu z Ostravy, kde byl i v Kroměříži obžalovaný Zejda uznán vinným z přijímání úplatku. Krajský soud mu v květnu uložil podmíněný trest na sedm měsíců, pokutu 130 000 korun a zákaz výkonu funkce na čtyři roky. Podle obhájce Zejda po vynesení rozsudku v Kroměříži podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Brněnský, olomoucký a liberecký soud v minulosti Zejdu v kauzách fotbalové korupce viny zprostily.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní