Rubriky:

Ostatní

Trenér Staunton skončil na lavičce irské fotbalové reprezentace

24. října 2007 07:46 - DUBLIN

Fotbalisté Irska, soupeři českého týmu v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, budou mít nového trenéra. Národní svaz se dohodl na ukončení spolupráce se Stevem Stauntonem, kterému se nepodařilo dovést tým na šampionát v Rakousku a Švýcarsku. Uvedly to internetové stránky Irské fotbalové asociace (FAI).

Osmatřicetiletý Staunton, se 103 mezistátními zápasy rekordman mezi irskými fotbalisty, vedl reprezentaci od ledna 2006, kdy vystřídal Briana Kerra. Začal nadějnou výhrou 3:0 nad Švédskem, ale kvalifikace se jeho svěřencům nepovedla. Od pětibrankové porážky loni v říjnu na Kypru se nad trenérem začala stahovat černá mračna. Experti mu vyčítali malé trenérské zkušenosti a nepomohlo ani angažování anglického veterána Bobbyho Robsona do role poradce.

I San Marino Irové porazili až gólem v poslední minutě a zářijová prohra v Praze jim prakticky zavřela dveře na Euro. Staunton na lavičce vydržel ještě při remízách s Německem a Kyprem, v noci na středu však po schůzce s vedením svazu u mužstva skončil. Poslední kapkou prý pro něj byl pískot padesáti tisíc diváků v Dublinu při zápase s Kyprem.

Blood: Stauton po sobě nechal tým s velkým potenciálem

Staunton během svého působení na lavičce vyhrál jen čtyři z 11 zápasů, z toho dva proti fotbalovému trpaslíkovi ze San Marina. Prezident svazu David Blood přesto jeho práci ocenil. "Přivedl do týmu spoustu mladých hráčů a zanechal po sobě tým s velkým potenciálem. Jako člen tříčlenného výboru, který doporučil Steva angažovat, jsem zklamaný, že věci nefungovaly tak, jak jsme si představovali," uvedl na internetových stránkách.

V posledním kvalifikačním zápase s Walesem bude u seniorské reprezentace zaskakovat trenér jednadvacítky Don Givens. Podle bookmakerů je za nejvážnějšího kandidáta na uprázdněný post považován David O´Leary, bývalý úspěšný trenér Leedsu a Aston Villy. Padají však i další jména jako Roy Hodgson, který momentálně trénuje Finy, Skot Graeme Souness nebo legendární irský záložník Liam Brady.

Vedení svazu však nechce nic uspěchat a nejprve prý sestaví komisi z irských trenérů a bývalých hráčů. Ta pak zvolí Stauntonova nástupce.

ČTK

Časová osa: Ostatní