Rubriky:

Ostatní

Omezení cizinců ve fotbale má umožnit Lisabonská smlouva

15. prosince 2007 09:37 - LONDÝN

Kritici přílivu cizinců do klubového fotbalu mají novou naději. Ve čtvrtek podepsaná Lisabonská smlouva EU by totiž měla dodat více práv národním parlamentům, což by otevřelo dveře pro zavedení kvót na počet cizinců ve fotbalových ligách či vymezení vlastního právního statutu pro fotbalisty. Aby však jednání o revolučních změnách v evropském fotbale mohla začít, musí smlouvu ratifikovat všech 27 členských států.

Radost z výsledků lisabonského summitu měl i prezident FIFA Sepp Blatter. "Akceptovali specifičnost sportu a chtějí mu zaručit manévrovací prostor," řekl novinářům Blatter.

Podle jeho slov by měl výklad Lisabonské smlouvy vyjmout sport z ustanovení o svobodném pohybu pracovních sil, a umožnit tak konečně zavést kvóty na počet cizinců v klubech. FIFA navrhuje, aby každý klub v Evropě musel nastupovat k mistrovským utkáním alespoň s šesti domácími hráči.

"Ve fotbale je stále více lidí, kteří si uvědomují jeho ztrátu identity. Je to například Sir Alex Ferguson, Roy Keane, Franz Beckenbauer či Michel Platini, kteří napnuli své síly správným směrem a chtějí tuto identitu znovu vybojovat," řekl Blatter. Podle něj se zhoubný vliv cizinců v klubech projevuje stále markantněji. "Problému jsme si vědomi už dva nebo tři roky a mluvíme o něm, dění v Anglii ale ukazuje, že něco je špatně."

Podle Hrdličky by omezení pomohlo i české lize

Příliv cizinců udělal z anglické Premier League atraktivní podívanou, podle kritiků ale zároveň omezuje na minimum prostor pro domácí hráče. Pro kluby je snazší a levnější skoupit několik talentovaných mladíků z celého světa, než aby investovaly do výchovy vlastní mládeže.

Fotbalové soutěže v chudších zemích zase strádají odlivem vlastních odchovanců a následně i úbytkem zájmu diváků. Včetně té české. "Naše liga potom vypadá ve srovnání s tou anglickou jako chudý příbuzný. Diváci si přitom ani neuvědomují, že je to jen rozdílnou ekonomickou silou obou zemí a masivními nákupy cizinců," připomněl ředitel FK Teplice František Hrdlička.

FIFA se proto rozhodla nečekat na ratifikaci Lisabonské smlouvy a začala už sama vymýšlet, jak vrátit fotbalu jeho národní charakter. "Musíme zachránit alespoň národní identitu klubů. Prostě to nevypadá dobře, když za špičkový klub nehraje jediný hráč z jeho země," řekl Blatter.

Očekává se, že o jeho návrhu na minimálně šest domácích hráčů v týmu se bude hlasovat v květnu 2008 na kongresu FIFA. Pokud by tento návrh prošel a bude ratifikována i Lisabonská smlouva, zažije fotbal zřejmě velkou revoluci.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní