Rubriky:

Ostatní

Soudní jednání o korupci v Bystrci bylo odročeno na březen

22. ledna 2008 14:00 - BRNO

Soudní jednání, které se zabývá korupční aférou kolem loňského utkání druhé fotbalové ligy mezi Bystrcí a Vítkovicemi, bylo v úterý odročeno na březen. Před brněnským soudem vypovídal sportovní ředitel bystrckého celku Libor Danihelka, který je stále značně rozčarován výkonem svého týmu i konečným výsledkem zápasu, jenž byl podle něho asi předem dojednán.

Danihelka neskrýval překvapení nad tím, jak nečekaně Bystrčtí v klíčovém utkání prohráli. "Děly se věci. Bylo to očividné. Lidé kroutili hlavami," řekl soudu ve svém vyjádření.

S Vítkovicemi se Bystrc utkala na jaře o záchranu v druhé lize. Bystrckým se zpočátku dařilo a vedli 2:0, poté ale soupeř za pouhých 20 minut zvrátil výsledek na 2:4. Bystrc prohrála a sestoupila, Vítkovice v druhé lize zůstaly.

Danihelka uvedl, že průběh zápasu v něm i v ostatních funkcionářích Bystrce vzbudil dojem, že utkání bylo zaplacené tak, aby Vítkovice vyhrály. Hráč Zdeněk Houšť se mu prý před utkáním přiznal, že mu byla nabídnuta částka 80.000 korun pro něj a vybrané hráče za zařízení porážky bystrckých fotbalistů. "Řekl, že to nevzal, že to bylo málo. Věřili jsme mu," uvedl Danihelka a dodal, že celou věc tím považoval za uzavřenou.

Staly se chyby, které být nemusely

Průběh zápasu jej pak ale překvapil. "Byly tam chyby, které tam nemusely být," uvedl ředitel. Upozornil například na dvě zbytečné penalty nebo na chybu Houště, který přes sebe pustil vítkovického útočníka. Z Houšťových slov pak dovodil, že mu peníze nabídl někdejší bystrcký trenér Tibor Duda, napojený na Vítkovice.

Žaloba uvádí, že výsledek dojednali Duda a šéf brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michael Benko s třemi bystrckými hráči. Pětice tvrdí, že je nevinná. Obžalovaní namítají, že suma 80, na které se telefonicky domlouvali, se netýká peněz, tedy 80 000 korun, ale pouze počtu dresů, s nimiž mezi sebou obchodovali. Policie to ale zásadně odmítá.

Hlavním iniciátorem úplatku měl být trenér Duda. Peníze prý nabídl Bystrckým v době, kdy se jednalo o tom, že bude působit v TJ Vítkovice. Duda to odmítá a tvrdí, že vše je pouhé nedorozumění. Podle svých slov jednal s Houštěm jen o jeho případném přestupu do Vítkovic.

Podivná se žalobci jeví schůzka, na níž měly být peníze předány. Konala se na okraji Brna a Benko při ní měl Houšťovi předat peníze. Oba ale tvrdí, že si jen vyměnili vzorky dresů, které chtěl Benko pro své malé svěřence z fotbalového klubu v Židenicích pro nadcházející sezónu koupit. Žaloba uvádí, že Benko chtěl jako sázkař vydělat na zápase se známým výsledkem.

Druhá půle se vymkla z rukou

Sám Houšť odmítl, že by zápas s Vítkovicemi byl zmanipulovaný. "První poločas šel velmi dobře, druhý poločas se nám prostě vymkl z rukou," řekl k jeho průběhu.

V kauze už verdikty padly, a to od disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu. Ta vynesla nejvyšší tresty ve své historii za sázení fotbalistů na vlastní utkání. Za prokázané ovlivňování výsledku zápasu nesmějí ve všech oficiálních soutěžích působit bystrčtí hráči Houšť sedm let, Aleš Schuster šest a Tomáš Mrázek čtyři roky.

Duda nesmí vykonávat funkci dva roky a sedmileté zastavení činnosti dostal někdejší kouč a šéf brněnského Tipsportu Benko. Nyní jim všem hrozí až dvouleté vězení.

 

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní