Soupeřům českých fotbalistů se v přípravě před ME nedařilo

Všechny tři týmy, se kterými se česká reprezentace utká na blížícím se mistrovství Evropy, výsledkově příliš nezvládly svá přípravná utkání. Turecko jen remizovalo v Bělorusku 2:2, fotbalistům Portugalska se nepovedl domácí duel s Řeckem a podlehli mu 1:2. Švýcarsko si doma utrhlo ostudu, když podlehlo Německu vysoko 0:4.

Švýcarsko, které evropský šampionát s Českou republikou zahájí, si ke svému přátelskému utkání přizvalo ambiciózní tým Německa. Domácí se již po čtvrthodině radovali, když německého brankáře Lehmanna překonal Frei, pomezní mu ale odmával ofsajdové postavení, a tak se švýcarští fanoušci radovali předčasně.

Ve 23. minutě zatáhnul po pravé straně míč Gomez, poradil si se stínícím obráncem a jeho přihrávku před branku, kterou ještě švýcarský gólman tečoval, bez problémů usměrnil do prázdné branky Klose. V 53. minutě se na domácí branku řítil opět Gomez, koncovka ale nebyla podle jeho představ, a tak se skóre neměnilo. To se ovšem nedá říct o situaci ze 60. minuty. Ten samý hráč si tentokrát seřídil střeleckou mušku přesně a ranou k tyči zvýšil na 2:0.

Gomez dvakrát skóroval

O tom, že se jedná o zápas Maria Gomeze, rozhodla 68. minuta, ve které se útočník Stuttgartu trefil znovu a vstřelil tak již svůj druhý gól zápasu. O konečném debaklu z pohledu domácích rozhodl Podolski, který svůj únik po pravé straně zakončil kličkou brankáři a střelou přesně k tyči. Německo porazilo svého soupeře 4:0.

Jak se již dříve vědělo, do utkání mezi Portugalskem a Řeckem nezasáhli v domácím dresu Cristiano Ronaldo, Nani ani Deco. To se na hře týmu z Pyrenejského poloostrova projevilo. Řekové byli domácím více než vyrovnaným soupeřem a v počátku utkání hrozili hlavně nebezpečnými hlavičkami. Skóre zápasu otevřel ve 34. minutě Karagounis a oba týmy tak šly do kabin za stavu 1:0 pro hosty.

Řekové poločasovým výsledkem připomněli své vítězství 1:0 z finále evropského šampionátu, které stejným výsledkem vyhráli právě proti Portugalsku. Řekům se ve druhém poločase podařilo zvýšit na 2:0. Na druhý Karagunisův gól reagoval snížením v 76. minutě Gomes na konečných 1:2.

Turecko remizovalo v Bělorusku

Turky, kteří se na ME probojovali z druhého místa skupiny C za Řeckem, zaskočil ve 34. minutě běloruský fotbalista Kutuzov. O tři minuty později ovšem dokázal vyrovnat hostující Tuncay. Druhý poločas měl vývoj stejný jako ten první. Do vedení dostal domácí v 64. minutě záložník Arsenalu Hleb. I na to ovšem dokázal turecký tým zareagovat, a tak se oba týmy rozešly smírně 2:2.

V utkání domácí Ukrajiny se Srbskem se diváci v prvním poločase gólu nedočkali. Ve druhé půli stačily domácím tři minuty, ve kterých rozhodli utkání ve svůj prospěch. Nejprve v 54. minutě otevřel skóre útočník londýnské Chelsea Andrej Ševčenko a v 57. minutě stanovil konečný výsledek zápasu Nazarenko.

David Beckham si v dresu Anglie připsal nejen 100. start v národním týmu, nýbrž v utkání, které jeho tým prohrál ve Francii 0:1, si připsal také žlutou kartu. Slovákům nevyšel přípravný zápas na domácí půdě proti Islandu, na konečných 1:2 snižoval až tři minuty před koncem Marek Mintál. Nadějně rozehrané utkání nezvládli fotbalisté Rakouska, kteří ještě po půli vedli nad Nizozemskem 3:1, nakonec ovšem odešli poraženi po výsledku 3:4.

Výbornou formu potvrdili Španělé, kteří zdolali úřadující mistry světa Italy 1:0. Hrdinou se stal útočník Villa, který se 12 minut před koncem postaral o jedinou branku zápasu. Tým trenéra Aragonése tak prodloužil sérii neporazitelnosti již na 14 zápasů. Naposledy našel přemožitele v listopadu 2006.

Výsledky přípravných zápasů
Tallinn: Estonsko - Kanada 2:0 (0:0)
Branky: 59. vlastní Stalteri, 90.+1 Zahovaiko
Sofia: Bulharsko - Finsko 2:1 (0:1)
Branky: 49. Lazarov, 90. Genčev - 22. Litmanen z pen
Vilnius: Litva - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)
Branka: 38. Kšanavičius. ČK: 35. Allahverdijev (Ázerb.)
Kyjev: Ukrajina - Srbsko 2:0 (0:0)
Branky: 54. Ševčenko, 57. Nazarenko
Zalaegerszég: Maďarsko - Slovinsko 0:1 (0:0)
Branka: 58. Šišič
Tel Aviv: Izrael - Chile 1:0 (1:0)
Branka: 30. Benajun
Minsk: Bělorusko - Turecko 2:2 (1:1)
Branky: 34. Kutuzov, 64. A. Hleb - 37. Tuncay, 71. Tümer.
Podgorica: Černá Hora - Norsko 3:1 (2:0)
Branky: 7.Burzanovič,37.Boškovič, 60.Djalovič-72. Carew. ČK:81.Jovanovič(ČH)
Bukurešť: Rumunsko - Rusko 3:0 (1:0)
Branky: 45. Marica, 60. D. Niculae, 75. M. Niculae
Rotterdam: Arménie - Kazachstán 1:0 (0:0)
Branka: 68. Manučarjan
Lucemburk: Lucembursko - Wales 0:2 (0:1)
Branky: 37. a 46. Eastwood.
Zenica: Bosna a Hercegovina - Makedonie 2:2 (2:2)
Branky: 17. a 19. Damjanovič - 40. a 45. Mažnov.
Zlaté Moravce: Slovensko - Island 1:2 (0:0)
Branky: 87. Mintál - 71. Thorvaldsson, 82. Gudjohnsen.
Valletta: Malta - Lichtenštejnsko 7:1 (4:0)
Branky: 2. z pen., 17., 21. z pen., 59. a 69. Mifsud, 35. Pace, 86. Said - 51. Burgmeier. ČK: 21. D'Elia (Licht.).
Düsseldorf: Portugalsko - Řecko 1:2 (0:1)
Branky: 76. Nuno Gomes - 34. a 60. Karagunis.
Vídeň: Rakousko - Nizozemsko 3:4 (3:1)
Branky: 18. a 35. Prödl, 6. Ivanschitz - 83. a 86. Vennegoor of Hesselink, 37. Huntelaar, 67. Heitinga.
Krakov: Polsko - USA 0:3 (0:2)
Branky: 12. Donovan, 35. Onyewu, 73. Lewis.
Basilej: Švýcarsko - Německo 0:4 (0:1)
Branky: 61. a 67. Gomez, 23. Klose, 90. Podolski
Londýn: Švédsko - Brazílie 0:1 (0:0)
Branka: 72. Pato.
Belfast: Severní Irsko - Gruzie 4:1 (3:0)
Branky: 25. a 36. Lafferty, 33. Healy, 87. vlastní Kobiašvili - 55. vlastní Healy