Rubriky:

Ostatní

Fotbalisté Toga smějí díky Blatterovi na mistrovství Afriky

7. května 2010 19:15 - CURYCH

Fotbalisté Toga se budou moci zúčastnit mistrovství Afriky. Jejich vyloučení z příštích dvou ročníků kontinentálního šampionátu bylo na přímluvu předsedy mezinárodní federace FIFA Seppa Blattera zrušeno.

Reprezentace Toga byla zákazem startu na africkém mistrovství v letech 2012 a 2014 potrestána v lednu za to, že na začátku roku odstoupila z šampionátu v Angole poté, co její tým cestou do dějiště turnaje napadli ozbrojení separatisté. Při útoku zemřeli tři lidé a několik hráčů utrpělo zranění.

Fotbalisté nejprve po útoku odmítli hrát, a když svůj postoj změnili, premiér Gilbert Houngbo jim nařídil, aby se vrátili do vlasti. Africká konfederace CAF následně potrestala Togo za vměšování vlády do fotbalových záležitostí a navíc mu udělila pokutu 50.000 dolarů. Zástupci země se odvolali k mezinárodní sportovní arbitráži CAS v Lausanne, která to zamítla a vyzvala Blattera, aby spor vyřešil.

"Mám velkou radost, že se nám povedlo najít řešení, s kterým budou spokojeny obě strany. Je to úspěch pro celou fotbalovou komunitu a zvlášť pro africký fotbal," uvedl Blatter v prohlášení po jednání, které trvalo tři a půl hodiny.

Zástupci africké konfederace a Toga se podle CAS shodli na tom, že vyloučení týmu nebylo v souladu s pravidly soutěže. Formálně má být trest zrušen 15. května na zasedání výkonného výboru CAF.

Kvůli lednové tragédii ukončil nedávno reprezentační kariéru hvězdný útočník Emmanuel Adebayor z Manchesteru City, jenž v dubnu prohlásil, že ho černé vzpomínky na děsivý útok a střelbu ze samopalu stále pronásledují.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní