Rubriky:

Ostatní

Fotbalové MS přineslo méně peněz, než JAR očekávala

6. prosince 2010 19:53 - JOHANNESBURG

Fotbalové mistrovství světa mělo změnit globální pohled na Jihoafrickou republiku a také přinést této zemi nemalé finanční prostředky. Image země se sice prý v očích 300.000 zahraničních turistů změnila k lepšímu, ekonomický přínos však zůstal za očekáváním.

 

Marcos Brindicci , Reuters

Podle ministra pro cestovní ruch Marthinuse van Schalkwyka přinesl šampionát zhruba 3,6 miliardy randů (9,8 miliardy korun), což je asi třikrát méně, než tamní vláda očekávala. Globální ekonomická krize a menší počet turistů z celého světa tak zdaleka nepokryly náklady na infrastrukturu, které převyšovaly 100 miliard korun.

Pořadatelé mají nyní před sebou další úkol zajistit dostatečné využití nových stadionů. Vláda údajně zkoumá model z Jižní Koreje, která hostila šampionát v roce 2002 spolu s Japonskem. V Asii řada stadionů začlenila do svých útrob nákupní centra či byty.

Van Schalkwyka těší, že se Jihoafrická republika podle pozitivních reakcí zbavila nálepky země s vysokou kriminalitou. "Téměř 90 procent turistů uvažuje o tom, že se sem v budoucnu vrátí a 96 procent by doporučilo tuto zemi přátelům," uvedl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní