Rubriky:

Ostatní

Gullit dorazil do Grozného, vítaly ho stovky lidí

9. února 2011 18:58 - GROZNYJ

Bývalý slavný nizozemský fotbalista Ruud Gullit ve středu poprvé přijel do Čečenska, kde bude trénovat klub Těrek Groznyj. Držitele Zlatého míče z roku 1987 přivítalo na letišti několik stovek fanoušků a poté se Gullit setkal s prokremelským čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, jenž je zároveň prezidentem Těreku.

Osmačtyřicetiletý Nizozemec se dohodl s týmem z Grozného před dvěma týdny na kontraktu na rok a půl. Ačkoli jeho působení v neklidném kavkazském regionu vzbudilo údiv, tvrdil, že do Těreku nešel pro peníze. Od Kadyrova dostal Gullit za úkol skončit s klubem v horní osmičce tabulky ruské ligy, v níž se bude v závěrečné fázi sezony bojovat o titul a evropské poháry.

Bývalý kouč Chelsea, Newcastlu, Feyenoordu a Los Angeles Galaxy uvedl, že bude se svým týmem žít a trénovat mimo Čečensko, v lázeňském městě Kislovodsk ve Stavropolském kraji. Podle Kadyrova se klub časem do Grozného vrátí - s novým koučem dnes navštívili rozestavěný stadion, jenž bude mít kapacitu 30.000 diváků.

Den před Gullitovým příjezdem otřásly Grozným tři exploze na různých místech města, při nichž byli zranění tři policisté a dva civilisté. Podle Kadyrova je však Čečensko "nejbezpečnějším místem na Zemi".

Mistr Evropy z roku 1988 Gullit, jenž v dobách své největší slávy proslul účesem s vlasy spletenými do copánků, byl za své angažmá v Grozném kritizován především aktivisty na ochranu lidských práv. Podle nich se Kadyrovovi lidé nevyhýbají proti podezřelým vzbouřencům a jejich sympatizantům nejhorším formám nátlaku včetně únosů, mučení a zabíjení.

Gullit kritiku odmítl a tvrdí, že jeho přítomnost by mohla mít na region pozitivní vliv. "Vždycky budou názory pro a proti. Já se ale nechci plést do politiky. Chci se koncentrovat na sport a dát místním lidem v jejich životech zase trochu radosti," uvedla bývalá fotbalová hvězda.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.