Rubriky:

Ostatní

Kandidát na šéfa FIFA Bin Hammám je obviněn z kupování hlasů

25. května 2011 17:59 - CURYCH

Kandidát na předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Mohamed bin Hammám je spolu se současným viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem vyšetřován kvůli podezření z korupce. Panuje podezření, že se Bin Hammám pokusil ovlivnit lídry federace CONCACAF pro Severní a Střední Ameriku v čele s Warnerem, aby pro něj hlasovali při předsednické volbě. V ní bude ve středu 1. června jediným protikandidátem současného šéfa Seppa Blattera.

 

Vivek Prakash , Reuters

Oba čelní představitelé světového fotbalu a další dva funkcionáři Karibské fotbalové unie se budou zpovídat před etickou komisí FIFA v neděli, tedy tři dny předtím, než Bin Hammám svede s Blatterem boj o nejvyšší post.

Katarský funkcionář jakékoliv pochybení striktně odmítl. "Ať úmyslné, nebo nevědomé," uvedl v prohlášení Bin Hammám. "Jestliže na tomto světě existuje nějaká spravedlnost, všechna tato obvinění budou rozprášena. Považuji je spíš za taktiku lidí, kteří nevěří ve své vlastní schopnosti obstát při prezidentských volbách," dodal. Nepřímo tak naznačil, že obvinění by mohla pocházet z tábora jeho protikandidáta.

FIFA oznámila, že vyšetřování je založeno na Bin Hammámově schůzce s vedením karibského fotbalu, která se uskutečnila 10. a 11. května na Warnerově rodném Trinidadu. Na podezřelé chování a možné porušení etického kodexu upozornil další člen výkonného výboru FIFA a dlouholetý Warnerův sekretář Chuck Blazer.

Trinidaďan Warner je předsedou federace CONCACAF, která při volbě prezidenta FIFA má 35 hlasů z celkových 208.

Nová obvinění z korupce přišla jen krátce poté, co v britském parlamentu veřejně obvinili několik členů výkonného výboru FIFA včetně Warnera, že požadovali úplatek výměnou za svůj hlas při volbě pořadatele mistrovství světa 2018 a 2022. Podle informátora britského listu Sunday Times si vítězný Katar, jehož kandidaturu vedl Bin Hammám, koupil hlasy dvou členů výkonného výboru.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní