Rubriky:

Ostatní

Ukrajina varovala návštěvníky fotbalového Eura před spalničkami. Nechte se očkovat, radí

17. dubna 2012 12:18 - Kyjev

Ukrajinská epidemiologická služba oficiálně varovala návštěvníky letošního mistrovství Evropy ve fotbale před nebezpečím nákazy spalniček. Šéf služby Oleksandr Kravčuk v úterý na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že Ukrajina přes ambasády vyzvala zahraniční fanoušky k včasnému očkování.

 

Reuters

Na Ukrajině trvá epidemie spalniček už delší dobu. Jen letos zaznamenali zdravotníci podle Kravčuka na 7500 nových případů, zejména na západě země. "Musíme přiznat, že vývoj nemocnosti je nepříznivý," uvedl. V některých regionech byla kvůli spalničkám pozastavena školní výuka.

Ohroženi hlavně návštěvníci ze zámoří

Ohroženi jsou podle Kravčuka zejména návštěvníci ze zámoří, kde nemoc přenáší jiný virový kmen než v Evropě. Turisté přijíždějící na Ukrajinu zejména z USA tak mohou být vůči nákaze méně odolní.

Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené vyrážkou. Hostitelem viru je výhradně člověk, nákaza se šíří kapénkami. V Česku je očkování povinné, ročně je díky tomu hlášeno jen kolem dvaceti případů. Trojvakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím dostávají děti od 15 měsíců věku, dospělí jen v případě rizika infekce.

Očkování před cestou na Ukrajinu doporučil koncem března šéf české Koalice pro podporu očkování Rastislav Maďar. Na tiskové konferenci v Praze prohlásil, že povinné očkování z dětství vydrží jen časově omezenou dobu, takže většina české populace je neimunní. V inkubační době mohou nakažení přenést infekci po návratu domů na své rodiny. Nemoc je vysoce infekční a může vést k vážným komplikacím, jako je zánět plic nebo mozku, varoval Maďar.

Čeští fotbalisté v základní části turnaje na Ukrajině hrát nebudou, všechny tři zápasy ve skupině odehrají v polské Vratislavi.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní