Brankář zachránil proměněnou penaltou Zambii před porážkou

Nelspruit

Brankář Kennedy Mweene zachránil na mistrovství Afriky fotbalisty Zambie proměněnou penaltou v závěru zápasu od porážky s Nigérií. Úřadující šampioni se remízou 1:1 ve svém druhém duelu ve skupině C udrželi ve hře o postup.

Elderson Echiejile z Nigérie (vpavo) si vede míč před Chisambou Lunguem ze Zambie.

Mweene byl ze značky pokutového kopu úspěšnější než Nigerijec John Obi Mikel, jenž ve 25. minutě poslal penaltu do tyče. Své zaváhání napravil záložník Chelsea v 57. minutě, když se podílel na úvodní trefě Emmanuela Eminekeho.

V závěru však potvrdil Mweene, že umí penalty nejen likvidovat, což ukázal na loňském šampionátu, ale i střílet. Pět minut před koncem překonal svého protivníka v brance Nigérie a stanovil konečný výsledek 1:1, který se v této skupině zrodil už v obou duelech prvního kola.

Sérii totožných výsledků ukončila rázně v dnešním druhém utkání Burkina Faso, jež porazila 4:0 Etiopii a se čtyřmi body se dostala do čela tabulky. Západoafričané se dočkali prvního vítězství na šampionátu po 15 letech přesto, že závěrečnou půlhodinu hráli v deseti po vyloučení gólmana Abdoulayeho Soulamy za ruku mimo pokutové území. Dvakrát se trefil Alain Traoré z Lorientu.

Mistrovství Afriky ve fotbale v JAR:
Skupina C:
Zambie - Nigérie 1:1 (0:0)
Branky: 85. Mweene z pen. - 57. Emenike.
Burkina Faso - Etiopie 4:0 (1:0)
Branky: 34. a 74. A. Traoré, 79. Kone, 90.+5 Pitroipa. ČK: 60. Soulama (Burkina Faso).