Rubriky:

Ostatní

FIFA má na hlídání brankových čar na MS 2014 na výběr tři systémy

25. února 2013 15:20 - Curych

O hlídání brankových čar na fotbalovém mistrovství světa v roce 2014 se uchází již třetí systém. Světová fotbalová federace FIFA zařadila k technologiím Hawk-Eye (Jestřábí oko) a GoalRef, které již byly odzkoušeny na prosincovém mistrovství světa klubů, nově i systém Cairos. Jaký ze systémů bude použit, se rozhodne v dubnu.

 

Jan Handrejch, Právo

Cairos byl vyvinut v Německu a k tomu, aby odhalil, zda míč překročil brankovou čáru, využívá magnetické pole. Úspěšným testováním prošla technologie v prosinci na dvou stadiónech v Německu.

FIFA minulý týden potvrdila, že technologii na hlídání brankové čáry využije na MS v roce 2014 v Brazílii. Současně vyzvala výrobce, aby přišli s nabídkami. Testováním podle agentury AP prošel ještě jeden systém, který by se také mohl zařadit mezi kandidáty.

Debatu o zavedení technologií do fotbalu rozvířil především případ ze světového šampionátu v JAR 2010, na němž v utkání Anglie s Německem dal Frank Lampard regulérní branku. Míč se však zpoza čáry odrazil zpět do hřiště a pokračovalo se ve hře, aniž byl gól uznán. Anglie následně vypadla.

S přibývajícími případy nakonec pravidlová komise IFAB schválila zavedení technologií na brankové čáře loni v červenci. V říjnu pak dostaly licenci od FIFA společnosti GoalRef, která využívá čip v míči, a videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko) používaný už v tenisu či kriketu. Oba mají jen poradní funkci, definitivní rozhodnutí je nadále na sudích.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní