Rubriky:

Ostatní

Superpohár z Edenu uvidí diváci ve 115 zemích

27. srpna 2013 14:47 - Praha

Páteční zápas o fotbalový Superpohár, v němž se v Praze utkají londýnská Chelsea a Bayern Mnichov, uvidí diváci ve 115 zemích světa. O zápas je mimořádný zájem i mezi žurnalisty, i přes přísná výběrová kritéria UEFA jich do Prahy dorazí více než dvě stovky. V Edenu tři dny před utkáním pořadatelé výrazně rozšiřují prostory pro média.

 

Dylan Martinez, Reuters

Novináři budou mít k dispozici zvláštní tiskové středisko v prostorách parkoviště a na velké ploše naproti hlavní tribuně budou místo diváckých sedaček místa pro komentátory a televizní štáby.

Přenos kompletně vyrábí Česká televize a vedoucí oddělení mezinárodních přenosů Vladimír Drbohlav řekl ČTK, že je to pro ni jednoznačně nejsložitější akce v letošním roce. "Požadavky UEFA jsou ještě o něco výš než při utkáních základní skupiny Ligy mistrů. Tomu odpovídá například i počet kamer, kterých bude v pátek v akci 28," řekl Drbohlav.

Deset televizních společností nadto posílá do Prahy vlastní přenosové vozy a svými štáby bude doplňovat základní signál od ČT. Nejpočetnější týmy mají televize ze zemí obou finalistů - německá ZDF a britská dvojice BSkyB a ITV. Obě připravují už na čtvrtek velké předzápasové studio.

Utkání mezi úřadujícím vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy se uskuteční poprvé po patnácti letech mimo stadión v Monaku. Také proto se UEFA pražskému projektu hodně věnovala. "Samotná příprava probíhá asi rok a půl. Pravidelně sem jezdili zástupci UEFA, my jsme s nimi spolupracovali a zatím se žádné nečekané problémy nevyskytly," řekl ČTK mluvčí Fotbalové asociace ČR Petr Kovář.

V okolí stadiónu budou dvě fanzóny

Kapacita Eden Arény pro Superpohár bude snížena na 20 100 míst a bude vyprodáno. Ceny lístků se pohybovaly od 50 eur (asi 1300 korun) po 130 eur (3300 korun). Většinu kapacity stadiónu si rozdělily oba zúčastněné kluby, několik tisícovek lístků si ponechala UEFA pro své potřeby, pro české fanoušky bylo určeno zhruba 1500 vstupenek, jejichž majitelé vzešli z losování.

Před pátečním duelem se očekává příjezd velkého množství fanoušků především ze sousedního Německa. "Z Anglie ještě žádná konkrétní čísla nemáme, ale z Německa se vedle zhruba osmi tisíc lidí, co se dostanou na stadión, očekává dalších deset tisíc fanoušků. Přijedou sem ve snaze buď koupit nějaký zbylý lístek, nebo jenom být na místě," řekl Kovář.

Pro fotbalové příznivce budou v Praze připravena i speciální místa setkávání. "UEFA zřizuje dvě fanzóny v bezprostředním okolí stadiónu. Tam se budou scházet fanoušci, budou tam nějaké suvenýry a občerstvení, ale určitě se tam nebude zápas promítat. To si UEFA nepřála," řekl Kovář. Připustil, že ve městě mohou vzniknout ještě nějaké neoficiální fanzóny, ale projekt fotbalového festivalu v Riegrových sadech byl podle webových stránek organizátorů zrušen.

Na přílet aktérů finále i jejich příznivců se připravují i pražské hotely. Výprava Chelsea s českým brankářem Petrem Čechem by měla být ubytována ve Four Seasons, stejně jako během únorového zápasu Evropské ligy se Spartou. Mnichovský velkoklub by měl najít přechodný domov v jiném luxusním hotelu Mandarin Oriental.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní