Rubriky:

Ostatní

Dostalo se také na dámu! Vedle slavného Nehody obdržela ocenění i průkopnice ženského fotbalu Haniaková

1. dubna 2014 16:03 - Praha

Vetřelkyně v pánské společnosti! Je to průlom. V oceňování zásluh v domácím fotbale se dostalo i na ženu. Vedle mistra Evropy z roku 1976 Zdeňka Nehody je v další várce držitelů Ceny Václava Jíry i jedna z průkopnic českého ženského fotbalu Eva Haniaková. Mezi oceněnými jsou dále i bývalý svazový předseda Jan Obst a bývalý člen výkonného výboru Stanislav Gajdůšek. Všechny čtyři stejně jako předchozí laureáty vyznamenala Fotbalová asociace ČR za to, jak přispěli k rozvoji českého fotbalu. Předání cen se odehrálo v Břevnovském klášteře v Praze.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Devětapadesátiletá Haniaková se stala vůbec první ženou, která ve dvacetileté historii udílení cen Václava Jíry získala ocenění v hlavní kategorii. Je jednou z největších osobností ženského fotbalu v Čechách. V sedmdesátých letech oblékala dres Slavie, která tehdy patřila k nejlepším evropským týmům, dělala také reprezentační kapitánku. A pak se pustila do trénování.

"Beru to jako satisfakci pro ženský fotbal," řekla oceněná Haniaková. "Ale nešlo jen o ženský fotbal. Málokdy se stane, aby matka trénovala se svými syny a poté babička se svými vnuky," dodala s úsměvem.

Kanonýr děkoval manželce

Jednašedesátiletý Nehoda je čtvrtým nejlepším střelcem fotbalové reprezentace v historii, v 90 zápasech dal 31 branek. Přispěl ke zlaté medaili na Euru v roce 1976 a k bronzu o čtyři roky později. Stal se jednou z největších postav Dukly Praha, v jejímž dresu získal tři tituly. Po skončení kariéry působil jako funkcionář, pak se stal hráčským agentem.

"Měl jsem štěstí na dobré trenéry a spoluhráče," řekl s úsměvem při přebírání ocenění Nehoda. "Musím také poděkovat manželce, která se mnou prošla celou kariérou," dodal.

Dvaašedesátiletý Obst je známý jako fotbalový funkcionář. V roce 2001 se stal svazovým předsedou a v čele hnutí stál čtyři roky. Pro svaz a poté FAČR pracoval i dál, například jako předseda legislativní rady.

Bývalý divizní brankář Gajdůšek obdržel ocenění u příležitosti 70. narozenin, které oslaví v listopadu. Byl předsedou Moravskoslezského krajského fotbalového svazu, předsedou řídící komise svazu na Moravě a do roku 2005 opakovaně členem svazového výkonného výboru.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní